X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: przyczyną kryzysu energetycznego m.in. nadmierna zależność dostaw gazu od Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 18:27
- Kryzys energetyczny i wzrost cen energii w Europie ma dwie przyczyny: nadmierna zależność dostaw gazu od Gazpromu oraz spekulacja uprawnieniami do emisji CO2 - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po szczycie UE.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PASCAL ROSSIGNOL/Reuters/Forum
Paweł Majewski 1200 (2).jpg
"Największą rolę odegrało działanie Gazpromu". Prezes PGNiG o wzroście cen gazu

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE, skąd się wziął kryzys na rynku cen energii. Jego zdaniem kryzys ten ma dwie praźródła.

Czytaj także:

- Pierwsze źródło to nadmierna zależność na rynku gazu od Gazpromu. Przestrzegałem przed tym wielokrotnie, więc satysfakcja, którą mam jest bardzo gorzka - powiedział szef rządu. - Dyktat cenowy, jakim jest posługiwanie się przez Rosję błękitnym paliwem, posługiwanie się przez prezydenta Putina gazem jest niestety faktem - dodał premier.

Posłuchaj
00:20 11360669_22.mp3 Premier po szczycie w Brukseli (IAR)

Jego zdaniem właśnie to było powodem wzrostu cen gazu i wpłynęło na wzrost cen energii w Europie. Jak zaznaczył, ten kryzys wpływa na wiele innych sektorów, bo "cena energii wpływa na krańcową cenę wielu produktów".

Jak dodał Mateusz Morawiecki, to z kolei oznacza, że konkurencyjność przemysłu różnych krajów europejskich słabnie, co z kolei wpływa na spadek możliwości sprzedaży na rynkach światowych. - To jest bardzo poważny problem, bo będzie w najbliższych miesiącach przekładało się na znikające miejsca pracy w Europie - powiedział szef rządu.

- Tą drugą przyczyną jest spekulacja na rynku uprawnień do emisji CO2, tzw. rynku ETS - zauważył premier. - Ta spekulacja spowodowała gwałtowny wzrost ceny uprawnień do emisji w ostatnich 12-18 miesiącach - dodał.

pb

Czytaj także

Kryzys gazowy. Ekspert PISM: Rosja cynicznie wykorzystuje sytuację, demonstruje swój potencjał szkodzenia

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 13:00
- Rosja opiera swoją mocarstwowość, także w polityce zagranicznej, głównie na potencjale destrukcyjnym i destabilizacyjnym, Kreml zakłada, że trzeba będzie go obłaskawić i z nim współpracować nie dlatego, że jest w stanie coś konstruktywnego wnieść, ale po to, by powstrzymał agresywne działania destabilizujące – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Bartosz Bieliszczuk z PISM, odnosząc się do trwającego obecnie kryzysu gazowego i roli, jaką odgrywa w nim Rosja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skutek budowy Nord Streamu 2". Prezes PiS o wzroście cen energii

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 08:53
- Coraz wyższe ceny energii to skutek między innymi błędów popełnianych przez Zachód w relacjach z Rosją - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza nitka napełniona gazem. Nord Stream 2 gotowy na przesył z Rosji do Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 10:14
Operator Nord Stream 2 poinformował, że pierwsza nitka gazociągu została napełniona gazem technicznym. Oznacza to, że jest gotowa do rozpoczęcia przesyłu gazu ziemnego z Rosji do Niemiec. Inwestycja musi jeszcze uzyskać wymagane certyfikaty od strony niemieckiej. 
rozwiń zwiń