X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zasieki w Luksemburgu podczas protestów. Piotr Duda: przydałyby się bardziej na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:35
- Płot bardziej przydałby się na naszej granicy z Białorusią. Można by go pożyczyć - tak podsumował zasieki, ustawione w dzielnicy Kirchberg, gdzie znajdują się siedziby instytucji unijnych, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas manifestacji związkowców przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas manifestacji związkowców przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w LuksemburguFoto: PAP/Mateusz Marek

Przed budynkiem Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w piątek odbywa się protest przeciwko orzeczeniu o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Biorą w nim udział mieszkańcy kompleksu "Turów" oraz członkowie Solidarności z całej Polski.

- Wygląda to tak jakbyśmy byli na granicy z Białorusią. Petycji nie odbierają. Wczoraj umówiliśmy się, że odbiorą petycję. Zostawiliśmy ją więc w tym płocie, który bardziej przydałby się na naszej granicy z Białorusią. Można by go pożyczyć - powiedział przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.

shutterstock turów free 1200 (1).jpg
Ile węgla wydobywa Polska, a ile Niemcy i Czechy? Te dane są jednoznaczne
Posłuchaj
00:57 11359741_1.mp3 Protest przeciwko orzeczeniu o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów - relacja Karola Surówki (IAR) 

- Tak nas traktują. Najpierw podejmują jednoosobowo decyzje de facto o likwidacji tysięcy miejsc pracy, a później tchórze nie chcą wyjść odebrać petycji. Zostawiliśmy im petycję i zabezpieczenie zamknięcia tego Trybunału Niesprawiedliwości - dodał Piotr Duda Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj także: 

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" przyjechali w piątek przed siedzibę Trybunału Sprawiedliwości UE, aby zaprotestować przeciwko jego nakazowi zamknięcia kopalni Turów. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda mówił podczas manifestacji, że jego związek nie pozwoli powtórzyć błędów lat 90-tych, kiedy w Polsce zamykano stocznie i huty. Związkowcy protestują przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu z powodu decyzji o zamknięciu kopalni Turów.

Szef "S" stwierdził, że TSUE jednoosobową decyzją chce zlikwidować tysiące miejsc pracy i narazić bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Posłuchaj
00:28 11359658_1.mp3 Piotr Duda: nie pozwolimy na pozbawienie bezpieczeństwa energetycznego Polaków (IAR)

***

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów - do czasu pełnego wyroku w tej sprawie. Według strony czeskiej kopalnia w Turowie ma negatywny wpływ na życie mieszkańców graniczących z Polską regionów - z powodu zapylenia, hałasu i obniżania się poziomu wód gruntowych.

Czytaj także:

Polski rząd poinformował wówczas, że kopalnia nadal będzie pracowała. Władze tłumaczyły to koniecznością ochrony miejsc prac i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski.

Polscy ministrowie rozpoczęli równocześnie negocjacje ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił jednak, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej dziennie 500 tysięcy euro kary za niewdrożenie środków tymczasowych.

ng

Czytaj także

"Myśleliśmy, że będziemy traktowani poważnie i na równi z innymi". Związkowiec z Turowa o proteście w Luksemburgu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 06:47
- Jedziemy do Luksemburga, bo nie ma sensu manifestować w Warszawie. Trzeba się pokazać tam, gdzie zapadła decyzja o zamknięciu kopalni - powiedział Bogumił Tyszkiewicz, przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników KWB Turów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska: manifestacja związkowców ws. kopalni Turów może rozpocząć protesty w całej UE

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 11:36
- Obywatele z przerażeniem patrzą na beztroskę brukselskich urzędników, którzy wmawiają im, że chcą chronić środowisko, proponują rozwiązania, które z ochroną środowiska nie mają nic wspólnego, a będą się przekładać na wielokrotność tych cen (energii - red.), które już teraz są zbyt wysokie - mówiła europoseł PiS Anna Zalewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Wiśniewska: mamy sygnał, że Czesi chcą powrócić do rozmów ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:14
- PiS jest w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów razem z ODS-em, czeską partią, która tworzy zwycięski blok w Republice Czeskiej. Rozmawiamy również z Regionem Liberadzkim. I z całą pewnością do tych rozmów powrócimy, bo ze strony Polski jest gotowość zawarcia z Czechami porozumienia - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.
rozwiń zwiń