X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Protest przed siedzibą Netflixa. Chodzi o program komediowy, który jest "transfobiczny"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:27
Około 100 ludzi - pracowników Netflixa i aktywistów LGBT - wyszło w środę protestować przed siedzibą firmy w Los Angeles. Jest to reakcja na wyemitowanie programu komediowego Dave'a Chappelle'a, który przez niektóre środowiska uznany został za "transfobiczny".
Protest przed siedzibą Netflixa
Protest przed siedzibą NetflixaFoto: MARIO ANZUONI/Reuters/Forum

Demonstranci wezwali Netflixa do wspierania większej liczby utalentowanych osób transpłciowych i niebinarnych, a także do zastosowania wszelkich innych środków "by zwalczać transfobię i mowę nienawiści".

squid game 1200.jpg
Hiszpańscy uczniowie odtwarzają brutalne sceny ze "Squid Game". Nauczyciele ostrzegają przed znieczulicą

Kontrowersje wywołał program komediowy The Closer, który jest spektaklem stand-up z udziałem Dave'a Chappelle'a. W swoim monologu Chappelle mówi m.in., że "płeć jest faktem", a osoby LGBT są "zbyt wrażliwe". Komik wyśmiał ataki na siebie i swój stand-up, stwierdzając, że "jeśli o to chodzi w byciu »skancelowanym«, to to uwielbiam".

Czytaj również:

Wsparcie gwiazd LGBT

Jeszcze przed protestami firma wydała oświadczenie wspierające aktywistów na rzecz osób transpłciowych. Ponadto ukazało się również wideo z udziałem szeregu gwiazd netflixowych produkcji: Jonathana Van Nessa z reality show "Queer Eye" czy aktorki Jameeli Jamil z sitcomu "Dobre miejsce", którzy podziękowali uczestnikom protestu. Swoje wsparcie wyraziły w mediach także inne gwiazdy ze środowiska LGBT, m.in. Elliot Page (do 2020 roku jako Ellen Page) czy Lilly Wachowski (do 2016 roku jako Andy Wachowski).

- Jesteśmy tu dziś nie dlatego, że nie złapaliśmy żartu. Jesteśmy tutaj, ponieważ te żarty odbierają życia" - mówiła w rozmowie z agencją AFP organizatorka protestu Ashlee Marie Preston. Oskarżyła też organizacje takie, jak Netflix, o "kapitalizację napięcia" oraz wykorzystywanie "nauki i algorytmów do manipulacji i zniekształcania postrzegania nas samych i siebie nawzajem".

Firma się wycofuje

Początkowo dyrektor generalny Netflixa Ted Sarandos próbował bronić zamieszczenia w serwisie komediowej produkcji. W notatce wewnętrznej, która wyciekła do mediów, w której twierdził, że "treści na ekranie nie należy bezpośrednio przekładać na rzeczywiste cierpienia", a także podreślał konieczność obrony "wolności artystycznej".

W późniejszych wypowiedziach Sarandos wycofywał się z tych stwierdzeń, mówiąc m.in. że firma "zawaliła wewnętrzną komunikację". - Z pewnością powinienem zauważyć, że część naszych pracowników została mocno zraniona podjętą decyzją. Bardzo ich szanuję i cenię ich wkład w Netflixa. Zostali zranieni, a ja powinien rozpoznać to jako pierwszy - mówił Ted Sarandos.

Dzień przed protestem Netflix zanotował rekordową liczbę subskrybentów. Serwis liczy obecnie 213,5 milionów użytkowników na całym świecie.

bbc.com, jmo

Czytaj także

Zakaz terapii hormonalnych dla nieletnich osób transpłciowych. Stan USA zmienia prawo

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 04:45
Arkansas został pierwszym stanem w USA, który zabronił terapii hormonalnych oraz zabiegów chirurgicznych dla nieletnich osób transpłciowych. Stanowy parlament odrzucił weto gubernatora w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władze Teksasu przeciwne operacjom zmiany płci u dzieci. "Wykonywanie tych zbiegów to znęcanie"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 11:21
Departament Rodziny i Opieki Społecznej oświadczył, że wykonywanie operacji transpłciowych u osób małoletnich jest wykroczeniem i może być podstawą do wniesienia oskarżenia.
rozwiń zwiń