X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polska nie da ustawić się w kącie, ani kroku wstecz". Szynkowski vel Sęk o sporze z KE

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 10:37
To jest moment, w którym Polska nie może zrobić ani jednego kroku wstecz - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do przygotowanego przez 5 frakcji w PE projektu rezolucji dotyczącego wyroku polskiego TK ws. prymatu polskiej konstytucji nad prawem europejskim.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: Tymon Markowski / MSZ / gov.pl
shutterstock mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń". Premier o szantażowaniu Polski

Pięć frakcji w Parlamencie Europejskim - EPL, Socjaliści i Demokraci, Zieloni, Odnowić Europę i Lewica - przygotowało projekt rezolucji dotyczący wyroku polskiego TK ws. prymatu polskiej konstytucji nad prawem europejskim. Autorzy projektu m.in. "głęboko ubolewają nad bezprawną decyzją »Trybunału Konstytucyjnego«". Grupa EKR przygotowała własny projekt, w którym podkreśla, że wyrok polskiego trybunału jest zgodny z jego wcześniejszym orzecznictwem.

Czytaj również:

"To doprowadzi do atrofii UE"

- To jest moment, w którym Polska nie może absolutnie zrobić ani jednego kroku wstecz, bo jeżeli tutaj Polska by się cofnęła, no to także w przyszłości inne kraje mogłyby podlegać tym zjawiskom, które punktu widzenia przyszłości UE są bardzo niebezpieczne - oświadczył wiceszef MSZ w rozmowie z Wp.pl.

Według niego takimi projektami rezolucji PE "wkracza na bardzo groźną i szkodliwą z punktu widzenia nie Polski, ale Unii Europejskiej ścieżkę". - To podejmowanie rezolucji w obszarach, które nie należą do kompetencji Parlamentu Europejskiego, a niewątpliwie decydowanie o tym, kiedy będzie uruchomiony Krajowy Plan Odbudowy nie należy do kompetencji Parlamentu Europejskiego, tak samo, jak nie należy do tych kompetencji ocena legalności funkcjonowania ustrojowych organów państwa" - podkreślił wiceminister.

Paweł Mucha Trójka 1200.jpg
"Dyskusja na temat przyszłości UE". Paweł Mucha o rozpoczynającym się szczycie Rady Europejskiej

Jak ocenił, przyjmowanie takich rezolucji przez PE sugeruje "mandat instytucji europejskich do wypowiadania się w każdej sprawie niezależnie od tego, czy mają one do tego umocowania traktatowe, czy nie". - Jeżeli Unia Europejska miałaby taki stan rzeczy zaakceptować, to znaczy że mamy do czynienia już nie z oparciem legalistycznym o traktaty, (...) tylko z uznaniowym funkcjonowaniem instytucji europejskich, które mogą sobie zabierać głos w dowolnych sprawach, i decydować także w przyszłości o dowolnych obszarach - zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, kontynuowanie pozatraktatowego poszerzania kompetencji instytucji unijnych "doprowadzi do atrofii" Unii Europejskiej.

"Nie pozwolimy ustawić się w kącie"

Także w TVP Info Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Unia znalazła się w "punkcie krytycznym - w ogóle na przestrzeni ostatnich lat funkcjonowania". Jak zaznaczył, będzie to jednym z tematów rozmów przywódców państw UE podczas dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

- To jest ważny moment dla UE, czy część elit UE dojrzeje do tego, żeby dostrzec, że UE znajduje się właśnie w tym krytycznym momencie, w którym musi zdecydować, czy dalej będzie podążać językiem siły, językiem szantażu, co doprowadzi moim zdaniem do atrofii długofalowo tej organizacji, czy też będzie odwoływać się do swoich korzeni, do suwerenności państw - powiedział.

forum Mateusz Morawiecki Angela Merkel 1200.jpg
Szczyt UE w Brukseli. Premier spotka się z Angelą Merkel przed rozpoczęciem posiedzenia

Wiceminister był też pytany w TVP Info, czy jest jakakolwiek nadzieja, że cokolwiek się zmieni, np. podczas posiedzenia Rady Europejskiej, skoro po wtorkowej debacie w europarlamencie w Strasburgu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego ws. orzeczenia TK, padły istotne argumenty, ale nie zmieniło to "ani na jotę" stanowiska szefowej KE Ursuli von der Leyen, czy największych grup politycznych.

Olga Semeniuk 1200.jpg
"Żaden akt prawny obligujący do wstrzymania KPO nie istnieje". Semeniuk o debacie w PE

Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę, że pojawiły się jednak głosy "w innych duchu". Przypomniał w tym kontekście wypowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która "wypowiedziała się jednak w duchu koncyliacyjnym, że trzeba doprowadzić do kompromisu, że trzeba rozmawiać, że nie można podążać w stronę właśnie takiego języka ofensywnego". - Można nawet powiedzieć, że (Merkel) krytycznie odniosła się do takich działań instytucji europejskich - dodał.

- Jest pewna refleksja moim zdaniem, że jeszcze chwila i pójdziemy krok za daleko, że instytucje unijne zrobią ten krok, po którym trudno będzie zawrócić z tej ścieżki, która doprowadza do tego, że wiele państw UE czuje się ustawionymi w kącie. My na to nie pozwolimy, żeby się ustawiać w kącie - oświadczył Szynkowski vel Sęk.

jmo

Czytaj także

Dziś początek szczytu UE. Wśród tematów m.in. kryzys energetyczny i praworządność w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 03:37
Wysokie ceny energii, kwestie związane z praworządnością oraz migracja i sytuacja na zewnętrznych granicach - to niektóre tematy rozpoczynającego się dziś dwudniowego szczytu w Brukseli z udziałem europejskich przywódców. Liderzy 27 krajów będą także rozmawiać na temat klimatu oraz walki z COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijne stanowisko ws. praworządności w Polsce. Dziś w PE głosowanie nad projektami rezolucji

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 02:05
Europarlament zagłosuje dziś nad projektami rezolucji w sprawie praworządności w Polsce. Ogłoszenie wyników głosowania planowane jest na godz. 16.30. To odpowiedź na ostatnie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem europejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Wiśniewska: KE winna być strażniczką traktatów, a sama daje przykład łamania praworządności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 07:58
- Kompetencje jeśli chodzi o podział ról zostały bardzo jasno określone w traktatach i wymiar sądowniczy jest wyłączną kompetencją państw członkowskich, formując tego rodzaju oczekiwania KE i PE przekracza swoje uprawnienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
rozwiń zwiń