X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Odpowiedź na "tragiczne niedobory" organów do przeszczepu? Pionierska operacja daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:22
Chirurdzy z Nowego Jorku dokonali przeszczepu nerki z genetycznie modyfikowanej świni. Organ nie został odrzucony przez ludzki organizm, co, jak skomentowała agencja Reutera, jest postępem w łagodzeniu "tragicznego niedoboru ludzkich narządów do przeszczepów".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MAD.vertise/Shutterstock

Do zabiegu w Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) lekarze użyli nerki świni. Jej geny poddano modyfikacji w taki sposób, że tkanki zwierzęcia nie zawierały już molekuły powodującej niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
koronawirus 1200.jpg
Zakrzepica, najbardziej niebezpieczne powikłanie po COVID-19

Chirurdzy poddali operacji pacjentkę z oznakami dysfunkcji nerek. Jej rodzina zgodziła się na eksperyment, zanim jeszcze odłączono kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Przez trzy dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem.

"Całkiem normalne" wyniki

Jak ocenił cytowany przez agencję Reutera kierujący zabiegiem chirurg dr Robert Montgomery, wyniki testów przeszczepionej nerki "wyglądały całkiem normalnie". Jego zdaniem nerka świni produkowała tyle moczu, co można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Przede wszystkim zaś nie dostrzeżono oznak odrzucenia przeszczepu.

- Nieprawidłowy poziom kreatyniny (…) wrócił do normy po przeszczepie - wskazał dr Montgomery.

Czytaj także:

Kilka lat czekania na przeszczep

W Stanach Zjednoczonych prawie 107 tys. ludzi czeka obecnie na przeszczep narządów, w tym ponad 90 tys. na nerkę. Agencja prasowa Reuters powołała się na edukacyjną organizację non-profit zarządzającą jedyną w USA siecią pobierania i przeszczepiania narządów (UNOS). Szacuje ona, że czas oczekiwania na nerkę wynosi w Ameryce średnio od trzech do pięciu lat.

"Naukowcy od dekad pracują nad możliwością wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów, ale nie wiedzą, jak zapobiec ich natychmiastowemu odrzuceniu przez organizm ludzki" – przypomniała agencja.

ms

Czytaj także

Zabieg "na wagę złota". W łódzkim szpitalu im. Jonschera po raz pierwszy przeszczepiono rogówkę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 17:54
Na oddziale okulistyki szpitala im. Jonschera w Łodzi po raz pierwszy wykonano zabieg przeszczepu rogówki. - W dobie pandemii, gdy liczba przeszczepów spadła o 20 proc. taka informacja jest na wagę złota - podkreślił konsultant wojewódzki ds. transplantologii dr hab. Adam Durczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyszkoleni w Zabrzu lekarze przeprowadzili pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:43
Ukraińscy lekarze, którzy kształcili się w zakresie transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadzili wraz z polskimi kolegami pomyślnie pierwszy na Ukrainie przeszczep płuc – poinformował w niedzielę dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala.
rozwiń zwiń