X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

UE rozszerzy sankcje wobec Białorusi? Wiceszef MSZ: jest decyzja

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:23
Unijni ministrowie spraw zagranicznych jednomyślnie dali zielone światło dla rozszerzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu za wykorzystywanie nielegalnych migrantów do destabilizacji Wspólnoty. Poinformował o tym w Luksemburgu, po zakończeniu unijnej narady, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz
Wiceszef MSZ Marcin PrzydaczFoto: © Tymon Markowski/MSZ/twitter.com/@MSZ_RP

Decyzja ambasadorów w tej sprawie została zatwierdzona przez ministrów. - Sankcjami będą obejmowani konkretni urzędnicy, ludzie odpowiedzialni za kryzys migracyjny i nieprzestrzeganie praw człowieka. Ale także dyskusja dotyczyła konkretnych przedsiębiorstw, które mogą znaleźć się na tej liście, nie tylko z zakresu transportu, czy sektora turystycznego - powiedział wiceminister Przydacz.

Posłuchaj
00:17 11352298_1.mp3 Zdecydowana większość państw wyraziła solidarność z Polską (IAR)

Dodał, że chodzi o przeciwdziałanie grupom przestępczym i wykorzystywaniu linii lotniczych do transferu nielegalnych migrantów na Białoruś, którzy potem są przepychani przez granicę z Unią. - Tak, ażeby ci ludzie, którzy są często zwabiani przez reżim Aleksandra Łukaszenki, nie trafiali na Białoruś, bowiem nie ma możliwości przekraczania tej granicy, granica jest dobrze chroniona. Działania polskie spotkały się ze wsparciem naszych przyjaciół z Rady Unii Europejskiej - dodał wiceminister spraw zagranicznych.

Sankcje miałyby odciąć je od technicznego wsparcia z Unii. Obecnie bowiem, mimo że białoruski przewoźnik jest już objęty restrykcjami, nie może lądować na europejskich lotniskach ani wykorzystywać przestrzeni powietrznej państw członkowskich, cały czas leasinguje samoloty z Irlandii.

Posłuchaj
00:21 11352298_2.mp3 Wiceszef MSZ-tu dodał, że chodzi o przeciwdziałanie grupom przestępczym (IAR)
FBR8N9jXMAQzOhg (1).jpg
Aleś Zarembiuk: Łukaszenka na zlecenie Kremla i za jego zgodą testuje polskie elity

Decyzja Rosji ws. NATO

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział też, że z ubolewaniem przyjął decyzję Rosji o zawieszeniu misji dyplomatycznej przy Sojuszu Północnoatlantyckim. - To pokazuje, że strona rosyjska nie jest zainteresowana dialogiem, ani z sojusznikami w NATO, ani z kwaterą główną, zamyka się na rozmowy. Polska, mimo że dość negatywnie i krytycznie postrzega działalność Rosji, szczególnie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zawsze opowiadała się za tym, żeby te kanały dialogu były otwarte - powiedział wiceszef MSZ w Luksemburgu, po zakończeniu unijnej narady.

Posłuchaj
00:25 11352327_1.mp3 M.Przydacz w Luksemburgu - decyzję Rosji dot. NATO przyjmuję z ubolewaniem (IAR)

Dodał, że zawieszając swoją misję dyplomatyczną przy NATO, Rosja wysyła sygnał, że nie jest zainteresowana koncyliacyjnym rozwiązywaniem jakichkolwiek sporów.

Czytaj także:

Rosyjski minister spraw zagranicznych poinformował dziś, że od listopada Moskwa zawiesza działalność swojego przedstawicielstwa przy NATO oraz działalność wojskowej misji łącznikowej, zakończona ma być też działalność biura informacyjnego Sojuszu w Moskwie. Siergiej Ławrow dodał, że to reakcja na wcześniejsze decyzje NATO. Na początku miesiąca Sojusz Północnoatlantycki cofnął akredytację ośmiu pracownikom rosyjskiej misji, którzy okazali się oficerami wywiadu. Zmniejszył też liczbę osób, które Moskwa może akredytować.

To oznacza, że rosyjska misja przy NATO została zredukowana o połowę, do 10 osób. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg mówił wtedy, że decyzja została podjęta na podstawie danych wywiadowczych. Dodał, że nie była związana z konkretnym incydentem, ale szkodliwą działalnością Rosji, którą NATO od dawna obserwuje.

dz

Czytaj także

Spotkanie polskich i litewskich parlamentarzystów. Tematem rozmów m.in. sytuacja migracyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:05
Nielegalna migracja z Białorusi będzie jednym z głównych tematów rozpoczynającej się we wtorek w Wilnie XXIV sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP oraz Seimasu Republiki Litewskiej. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, planowane jest przyjęcie uchwały, w której parlamentarzyści obu państw potępią działania białoruskiego reżimu. Trwają pracę nad jej treścią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Wojtas: UE powinna się zastanowić jak wywrzeć wpływ na białoruski reżim

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 16:15
- Niepokoi zbyt mało dyskusji na temat tego, w jaki sposób można jeszcze wywrzeć wpływ na reżim białoruski, aby przerwać ten barbarzyński proceder - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, ekspert ds. międzynarodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Migracja nie może być wykorzystywana jako broń". Szef austriackiego MSZ o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 18:48
- Wobec utrzymującej się presji migracyjnej ze strony Białorusi na zewnętrzne granice UE, na horyzoncie mogą pojawić się nowe unijne sankcje przeciwko temu krajowi – informuje w poniedziałek "Kronen Zeitung" ("KZ").
rozwiń zwiń