X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dzieci są w szczególnie trudnej sytuacji". Wzrosła liczba osób niedożywionych i głodnych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 07:17
Trzech miliardów osób na świecie nie stać na zapewnienie sobie zdrowego jedzenia, a 811 milionów osób na całym świecie głoduje - informuje FAO czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Dzisiaj, w rocznicę jej powstania, obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. W walkę z głodem na kuli ziemskiej włączają się także polskie organizacje.
Rodzina w Jemenie  mieszkająca w obozowisku
Rodzina w Jemenie mieszkająca w obozowiskuFoto: Polska Akcja Humanitarna

shutt kobiety Afganistan 1200.jpg
Miliard dolarów na pomoc dla Afganistanu. "Mieszkańcy stoją w obliczu upadku całego kraju''

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w ostatnich miesiącach na świecie wzrosła liczba osób niedożywionych i głodnych. Zamknięcie gospodarek sprawiło, że ludzie stracili pracę i środki do życia. Tak stało się w wielu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej.

Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej podkreśla, że w szczególnie trudnej sytuacji jest rosnąca liczba dzieci na całym świecie. - W tych najbiedniejszych krajach tylko połowa dzieci poniżej 2. roku życia otrzymuje tyle posiłków, ile powinna, a jeszcze mniej ma urozmaiconą dietę. Te dzieci będą dużo bardziej narażone na choroby i gorzej poradzą sobie w szkole. To z kolei pozbawi je szansy na uzyskanie dobrego zawodu i wydobycie się z ubóstwa w dorosłym życiu - dodaje.

Posłuchaj
00:50 11348854_1.mp3 3 mld osób nie stać na zdrowe jedzenie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Polska Akcja Humanitarna jest jedną z kilku polskich organizacji, które pomagają w walce z głodem i niedożywieniem. PAH działa przede wszystkim w krajach Globalnego Południa.

Powodem zwiększającej się liczby głodnych osób na świecie są też zmiany klimatyczne i konflikty zbrojne. W ostatnich tygodniach przybywa głodnych ludzi w Afganistanie, gdzie talibowie przejęli władzę, a ogromna większość pomocy międzynarodowej została wstrzymana. Pogarsza się też sytuacja w Etiopii, gdzie trwają walki etniczne.

 811 milionów osób na całym świecie głoduje

Według danych ONZ, połowa głodujących to mieszkańcy Azji, a 1/4 to mieszkańcy Afryki. Szacuje się, że pandemia oraz najnowsze konflikty zbrojne spowodowały, że około 100 milionów osób ponownie znalazło się na granicy ubóstwa, z czego większość jest zagrożona głodem.

Posłuchaj
00:50 SPEC FAO - na świecie głoduje 811 milionów osób.mp3 811 milionów osób na całym świecie głoduje. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od dekady pracuje w Sudanie Południowym, jednym z najmłodszych i najbiedniejszych krajów świata. Głoduje tam 7 milionów osób. - Pracownicy Centrum Dożywiania w Gordhim oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z chorobami oraz prowadzą szkolenia z uprawy roślin oraz higieny dla mieszkańców okolicznych wiosek. Do ośrodka dociera także regularny transport Fundacji PCPM z terapeutyczną, wysokoenergetyczną żywnością, dzięki której najmłodsi pacjenci ośrodka mają szansę na wyzdrowienie - podkreśla rzeczniczka PCPM, Aleksandra Rutkowska. W walce z głodem pomagają też Polska Akcja Humanitarna oraz Caritas Polska.

dn

Czytaj także

"Kryzys gospodarczy jest gigantyczny". ONZ alarmuje o pogarszającej się sytuacji w Libanie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:14
Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje o stale pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Libanie. Światowy Program Żywienia twierdzi, że wkrótce w kraju może gwałtownie wzrosnąć liczba głodnych. Kryzys w Libanie, niegdyś jednym z najbogatszych krajów swojego regionu, jest uważany za jedną z najpoważniejszych katastrof ekonomicznych na świecie.
rozwiń zwiń