X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ogromne manifestacje w Tbilisi. Dziesiątki tysięcy ludzi domagają się uwolnienia Saakaszwilego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 19:09
Dziesiątki tysięcy ludzi zebrały się w czwartek w Tbilisi na manifestacji poparcia dla byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, który od 1 października przebywa w gruzińskim więzieniu. Uczestnicy zgromadzenia domagają się uwolnienia polityka.
Dziesiątki tysięcy ludzi domagają się uwolnienia Saakaszwilego
Dziesiątki tysięcy ludzi domagają się uwolnienia SaakaszwilegoFoto: Forum/IRAKLI GEDENIDZE
shutterstock Micheil Saakaszwili 1200.jpg
Zatrzymanie Saakaszwilego w Gruzji. Ukraina zapewni mu opiekę, jako swemu obywatelowi

Według relacji mediów na placu Wolności zgromadziło się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Manifestację zwołał Nika Melia, szef założonej przez Saakaszwilego partii Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN).

W ciągu dnia w mediach pojawiały się relacje o kolumnach samochodów, które jadą do Tbilisi z różnych części kraju. Saakaszwili to polityk, który wywołuje w Gruzji skrajne emocje - część społeczeństwa nadal go popiera, doceniając przemiany, które dokonały się w kraju za jego prezydentury, inni wypominają mu brutalne metody rządzenia i bezlitosne traktowanie oponentów.

Politycy rządzącej od 2012 r. partii Gruzińskiego Marzenia wszczęli wobec Saakaszwilego kilka spraw karnych, zarzucając mu nadużycie władzy. Polityk został zaocznie skazany na sześć lat więzienia i twierdzi, że procesy wobec niego były motywowane politycznie.

1 października Saakaszwili, będący obecnie obywatelem Ukrainy, wrócił do Gruzji, by – jak mówił – zmobilizować swoich zwolenników do udziału w wyborach samorządowych 2 października i głosowania na ZRN. Tego samego dnia został zatrzymany i osadzony w więzieniu w Rustawi, a władze zapowiedziały, że nie może on liczyć ani na ułaskawienie, ani na ekstradycję na Ukrainę.

Czwartek to 13. dzień głodówki prowadzonej przez Saakaszwilego w więzieniu; według jego lekarza i współpracowników poważnie pogorszył się stan jego zdrowia. Gruzińskie Marzenie próbuje go dyskredytować, premier Irakli Garibaszwili sugerował m.in., że planował zamachy, oszukuje w sprawie swojej głodówki itp.

W wyborach lokalnych zwyciężyło Gruzińskie Marzenie, jednak w 20 miastach i jednostkach samorządowych odbędzie się jeszcze druga tura głosowania 30 października.

dn

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Gruzja protest