X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Transparency International bierze pod lupę dochody Sikorskiego. Poza PE miał zarobić nawet 800 tys. euro

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:47
Radosław Sikorski został wskazany przez Transparency International EU jako europoseł uzyskujący największe dochody z pracy poza Parlamentem Europejskim. W ostatnim roku polityk czerpał dochody z 12 innych źródeł i miał zarobić - jak obliczono - od 588 do 804 tys. euro.
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: Forum/Aleksiej Witwicki

parlament europejski 1200 free.jpg
W PE będzie debata nt. Polski. Weźmie w niej udział premier Mateusz Morawiecki

Transparency International EU przeprowadziło analizę deklaracji majątkowych wszystkich 704 europosłów, z której wynika, że ponad jedna czwarta - 27 proc. - z nich zadeklarowała zewnętrzne dochody, sięgające łącznie od 3,9 do 11,5 mln euro. Na szczycie listy eurodeputowanych, którzy czerpią dochody z działalności poza PE, znalazł się Radosław Sikorski. 

Według raportu polski polityk miał uzyskiwać dochody z 12 innych źródeł. Jak obliczono, za wykonywanie dodatkowych prac przez rok Sikorski zarobił od 588 do 804 tys. euro.

Sprawę nagłośnił portal Politico.eu, do którego redakcji europoseł PO przesłał oświadczenie w tej sprawie. Zakwestionował w nim ustalenia organizacji, twierdząc, że jego rzeczywiste dochody zewnętrzne są "znacznie mniejsze" niż podano w raporcie.

- Wynika to z faktu, że deklaracja interesów finansowych dla Parlamentu Europejskiego zawiera kilka wpisów, które zostały dokonane dwukrotnie w celu spełnienia wymogów sprawozdawczych - napisał Sikorski. Zapowiedział również, że "zaktualizuje oświadczenie, aby było to bardziej zrozumiałe".

Dziesiątki tysięcy za "konsultacje"

W swoim raporcie Transparency International EU podkreśla, że około 15 proc. eurodeputowanych, którzy mają "zewnętrzne dochody", w swoich oświadczeniach zamieściło niejasne lub ogólne opisy stanowisk, co może podważać ich prawdziwość. Politycy w swoich oświadczeniach wpisywali m.in.: ogólna "działalność gospodarcza", "wolny strzelec", "prawnik na emeryturze". 

Jak można przeczytać w raporcie, eurodeputowany Radosław Sikorski zadeklarował 40 tys. euro miesięcznego wynagrodzenia za "konsultacje". 

***

Eurodeputowani mają prawo do posiadania zewnętrznych dochodów, ale muszą przedstawić szczegółowe informacje na ten temat w publicznie dostępnych deklaracjach finansowych. W analizie Transparency International EU wyrażono obawę, że dane podawane przez europosłów są często niejasne, a dodatkowa praca może powodować konflikt interesów.  

tysol.pl/tvp.info/kp

Czytaj także

"Finansowe zagłodzenie Polski i Węgier to narzędzie, które starają się wykorzystywać". Legutko o instytucjach UE

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 07:54
- W Unii Europejskiej coraz mniej uwagi zwraca się na reguły, zasady i przepisy, nie mam specjalnej ufności co do bezstronności Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy innych instytucji UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bruksela wspiera nasze działania". Bogdan Rzońca o debacie PE ws. kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 07:46
- Jest duże wsparcie dla Polski w Brukseli za to, co robi. Przypomnę, że szef Frontexu podkreślił, że polska Straż Graniczna i polskie władze robią kapitalną, mądrą i wielką rzecz dla bezpieczeństwa europejskiego - mówił w PR24 Bogdan Rzońca (europoseł PiS). 
rozwiń zwiń