X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Chinach brakuje węgla. Wzrost cen surowca i problemy z dostawą prądu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 15:26
O ponad 10 procent wzrosła w Chinach średnia cena energii elektrycznej, w porównaniu do stanu sprzed roku. Ze względu na brak węgla, wiele chińskich miast wciąż zmaga się z przerwami w dostawach energii elektrycznej.
W Chinach brakuje węgla
W Chinach brakuje węglaFoto: FORUM/THOMAS PETER

forum elektrowania chiny.jpg
Gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla w krajach G20. Dzieje się tak głównie za sprawą Chin

W najgorszej sytuacji są Północne Chiny, gdzie wcześniej niż w pozostałej części kraju następuje ochłodzenie, a co za tym idzie większy jest pobór energii.

W regionach położonych w północno-zachodnich Chinach temperatura w nocy osiąga już wartości poniżej zera stopni Celsjusza. Ze względu na wcześniejsze niż zazwyczaj ochłodzenie kilka prowincji w tym Heilongjiang, Jilin czy Lioning rozpoczęło sezon grzewczy. To zwiększa zapotrzebowanie na węgiel, którego ceny - ze względu na wcześniejsze braki - osiągają rekordowe wartości.


Posłuchaj
00:49 11345501_1.mp3 W Chinach drożeje węgiel, przerwy w dostawach prądu (IAR)

 

Zwiększenie wydobycia

Chiński rząd centralny zadecydował o zwiększeniu skali wydobycia węgla. Wprowadzono także limity zużycia energii elektrycznej, głównie w fabrykach Północy Chin. Wiele z nich wstrzymało produkcję. Inne działają w bardzo ograniczonym zakresie, uruchamiając linie produkcyjne co kilka dni. W tym tygodniu cena węgla w Chinach osiągnęła rekordowy poziom 1500 juanów za tonę, czyli około 230 dolarów amerykańskich.

Chińskie władze zapowiedziały, że elektrownie będą mogły sprzedawać klientom komercyjnym energię elektryczną po cenach rynkowych.

pkur

Czytaj także

Rośnie napięcie na linii Chiny-Tajwan. Kolejne prowokacje i demonstracje siły Pekinu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:55
Chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu mają być - zdaniem władz w Pekinie - sygnałem dla sił opowiadających się za formalną niezależnością wyspy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny eskalują konflikty z państwami swojego regionu. "Najgorsze dopiero przed nami"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:32
Rośnie napięcie w i tak już niespokojnych relacjach Chin i Tajwanu. Pekin stosuje coraz śmielsze prowokacje i agresywniej demonstruje swoją siłę. Zagrożenie odczuwają już nie tylko Tajpej i Hongkong, ale także Canberra. Zdaniem ekspertów jesteśmy dopiero przed prawdziwą eskalacją konfliktu.
rozwiń zwiń