X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Estonia tworzy rakietową jednostkę obrony wybrzeża. "To przełom w modernizacji"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:55
Estonia pracuje nad stworzeniem nowoczesnego lądowego systemu obrony wybrzeża. W zeszłym tygodniu kraj poinformował o zakupie pocisków o zasięgu 290 km dla nowej jednostki wojskowej. Oznacza to, że Estonia - jako pierwsza z państw bałtyckich - uzyska zdolność do rażenia celów poza granicami kraju. 
Statek estońskiej marynarki wojennej
Statek estońskiej marynarki wojennejFoto: PAP/EPA/VALDA KALNINA
1200_Litwa_wojsko.jpg
Litwa: ruszyły manewry wojskowe "Żelazny Wilk II". Celem doskonalenie zdolności planowania i obrony

Centrum Inwestycji Obronnych - estońska agencja zbrojeniowa - przekazała 6 października informację o wyborze pocisków Blue Spear 5G SSM o zasięgu 290 km dla tworzonej lądowej rakietowej jednostki obrony wybrzeża. Pociski zamówiono u izraelsko-singapurskiego konsorcjum Proteus Advanced Systems.

Estonia od 2020 r. prowadzi politykę w celu wzmocnienia ochrony wybrzeża. Nowoczesny system obrony ma uzyskać zdolność operacyjną w 2024 r. Szczegóły projektu nie są przekazane do publicznej wiadomości, nie wiemy, jaką liczbę jednostek ogniowych i jaki typ wyrzutni zaplanowano dla projektu.

Nowy system będzie wchodził w skład marynarki wojennej i docelowo pokryje całość wybrzeża kraju. Estoński budżet obronny na 2022 r. przewiduje 46 mln euro na realizację tego planu. Dla wzmocnienia ochrony wybrzeża Estonia zakupiła także znaczną liczbę min morskich produkcji fińskiej oraz zapowiedziała pozyskanie sensorów poprawiających nadzór nad obszarami morskimi.

Przełomowy projekt

Jak wskazują eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich, zakupienie pocisków dalekiego zasięgu "oznacza przełom dla procesu modernizacji Sił Zbrojnych Estonii". Zawracają uwagę, że Estonia jako pierwsza spośród państw bałtyckich będzie dysonować tego typu uzbrojeniem i uzyska zdolność do rażenia celów poza granicami kraju.

Pododdziały rakietowej jednostki obrony wybrzeża mogą operować w głębi kraju i na należących do niego wyspach znajdujących się pomiędzy wejściem do Zatoki Fińskiej i Zatoki Ryskiej. "Taka dyslokacja pozwoliłaby zabezpieczyć kierunki północny i zachodni od strony morza" - pisze Piotr Szymański z OSW. 

Czytaj także:

Zdaniem eksperta, choć Estonii nie udało się realizować programu obrony wybrzeża wspólnie z Łotwą, nowa inwestycja może spowodować zacieśnienie współpracy wojskowej z Finlandią. Kraj ten także dysponuje pociskami dalekiego zasięgu oraz takim samym systemem minowym, na jaki zdecydowała się Estonia. "W tej sytuacji przed ich marynarkami wojennymi otworzy się nowe potencjalne pole kooperacji w zakresie ćwiczeń i szkoleń" - twierdzi ekspert OSW.

osw.waw.pl/kp

Czytaj także

Broń jądrowa na zaanektowanym Krymie? Rosja tworzy tam nowy potencjał militarny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:50
Ukraina wyraziła na forum ONZ zaniepokojenie rosnącym potencjałem jądrowym Rosji na zaanektowanym Krymie - pisze w środę agencja Ukrifnorm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alar Karis zaprzysiężony na prezydenta Estonii. Andrzej Duda złożył gratulacje i zaprosił go do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 23:53
Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje nowo zaprzysiężonemu prezydentowi Estonii. "Składam najszczersze gratulacje Jego Ekscelencji Alarowi Karisowi, który został właśnie zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Estonii" - napisał Andrzej Duda na Twitterze. 
rozwiń zwiń