X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przekształcenie katedry Notre Dame w centrum LGBT? To pomysł transseksualnego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:52
Paul B. Preciado - transseksualny pisarz hiszpański - opublikował artykuł, w którym proponuje przekształcenie katedry Notre Dame w centrum LGBT. Pomysł ten jest odpowiedzią na publikację raportu nt. nadużyć seksualnych wśród duchownych. Autor nawołuje też do "impeachmentu" i likwidacji Kościoła. 
Katedra Notre Dame w Paryżu
Katedra Notre Dame w ParyżuFoto: Shutterstock/Wirestock Creators
1200_LGBT_shutterstock.png
"Nie możemy dłużej milczeć". Manifest francuskich intelektualistów przeciw transpłciowej indoktrynacji dzieci

W ostatnich dniach we Francji opublikowano obszerny raport dotyczący przestępstw seksualnych w Kościele, które miały miejsca w ciągu ostatnich 70 lat. Po publikacji nie cichną komentarze. Jednym z nich jest szokujące stanowisko Paula B. Preciado, który na łamach portalu Mediapart.fr wysunął propozycje przekształcenia najsłynniejszej francuskiej katedry w "feministyczne, queerowe, trans i antyrasistowskie centrum recepcji i badań".

Paul B. Preciado przekonuje w artykule, że chociaż formalnie właścicielem budynków sakralnych jest państwo, to Kościół "zachowuje moralne posiadanie i symboliczną dominację w przestrzeni". W odpowiedzi na nadużycia duchownych wnioskuje o odebranie tej przestrzeni Kościołowi. W tekście wyraża przekonanie, że przemoc seksualna to "systemowa praktyka instytucji kościelnej". Dlatego uznaje, że konieczne jest "zwrócenie" paryskiej katedry "obywatelom i ofiarom przemocy seksualnej duchownych".

Czytaj także:

W tekście pojawia się też propozycja, by katedrę Notre Dame (Naszej Pani) przemianować na "Matki Bożej od Dziecięcych Ofiar Przemocy". Twierdzi, że taka propozycja to nie "bluźnierstwo", tylko "rewolucja". 

Autor proponuje też przeprowadzenie "procesu impeachmentu Kościoła". Krytykuje tradycję chrześcijańską, która - w jego przekonaniu - była "wychwalana przez skrajną prawicę jako fundament aryjskiej Europy". Preciado pisze o "tradycji maskulinizmu, rasizmu i wykorzystywania seksualnego dzieci i kobiet" w Kościele. W podsumowaniu czytamy, że "jeśli przestępstwo seksualne nie jest przypadkiem, ale samą architekturą władzy instytucji kościelnej, to konieczne jest żądanie likwidacji Kościoła".

mediapart.fr/pch14.pl/opoka.news/kp

Czytaj także

We Francji pierwszy raz w historii więcej ateistów niż wierzących. Tak wynika z najnowszego badania

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 11:56
Coraz mniej Francuzów deklaruje, że wierzy w Boga - tak wynika z badania opublikowanego przez francuski instytut opinii publicznej IFOP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: ponad 216 tysięcy nieletnich padło ofiarą księży pedofili

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 14:12
Ponad 216 tysięcy osób nieletnich było ofiarami pedofilii ze strony księży i zakonników w latach 1950-2021 w Kościele katolickim we Francji. Liczba ta wzrasta do 330 tysięcy, doliczając ofiary laików, działających w strukturach kościelnych. Ofiarami pedofilów byli w 80 procentach chłopcy.
rozwiń zwiń