X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MSW Chorwacji: Europa nie jest przygotowana na nową falę migrantów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:27
Liczne analizy przeprowadzone przez instytucje krajowe i międzynarodowe ostrzegają o możliwości zwiększenia liczby migrantów w wyniku sytuacji w Afganistanie - powiedział minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Božinović podczas posiedzenia parlamentarnej komisji, alarmując jednocześnie, że Europa nie jest na to gotowa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sanja Vrzic / Shutterstock.com

Minister wskazał, że w przypadku nowej fali migrantów, na Chorwację spadłby ogromny ciężar, a w konsekwencji pojawiłby się pytania, co kraj zrobił, aby nie dopuścić do masowego tranzytu ludzi. Podważyłoby to też zdolność Chorwacji do ochrony zewnętrznych granic UE. 

Walka z przemytnikami

Božinović podkreślił, że mimo wysiłków służb, migranci przekraczają liczącą ponad tysiąc kilometrów granicę kraju, o czym świadczą np. doniesienia mieszkańców o włamaniach i zniszczeniach w ich gospodarstwach i wakacyjnych posiadłościach. 

mid-21906070 (1).jpg
Mateusz Morawiecki w estońskiej prasie: Mińsk i Moskwa mają długofalowy cel destabilizacji sytuacji w Europie

- Te nielegalne przekroczenia granicy nie są przypadkowe i niosą ze sobą ryzyko dla migrantów, lokalnej społeczności i strażników granicznych - zauważył.

Dodał, że walka z przestępczością zorganizowaną stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa, którego nie można lekceważyć, a służby zatrzymały już 4 tys. osób zajmujących się przemytem ludzi. 

Wniosek o azyl i zniknięcie

Szef MSW wskazał również, że resort odnotowuje zwiększoną liczbę wniosków o azyl i odniósł się do zarzutów, że imigrantom odmawia się prawa do takiej ochrony. 

Czytaj także:

Fakt jest taki, że ludzie ci nie przychodzą na oficjalne przejścia graniczne w poszukiwaniu ochrony międzynarodowej, ponieważ wiedzą, że nie spełniają kryteriów tej pomocy lub nie chcą przystąpić do procedury azylowej z obawy przed wydaleniem z krajów UE, które są ich prawdziwym celem - wyjaśnił minister.

straż graniczna granica free 1200 .jpg
Dyrektor domu dziecka, z którego uciekają młodzi migranci: nie są zainteresowani pobytem w Polsce

Jednocześnie poinformował, że 80 proc. migrantów, którzy złożyli wnioski o azyl, nie czeka na zakończenie procedury i ludzie ci "po prostu znikają". Jak dodał, imigranci płacą przestępcom, aby przedostać się do kolejnych krajów. 

Sprzeczne interesy

Božinović odrzucił medialne zarzuty, że Chorwacja wykonuje "brudną robotę" dla UE, zauważając, że migranci próbujący dostać się do Austrii lub Niemiec i tak musieliby przejechać przez Chorwację, niezależnie od tego, czy jest członkiem UE, czy nie.

Pytany o kooperację z sąsiednimi krajami stwierdził, że Chorwacja i Bośnia i Hercegowina mają odmienne cele. 

- Bośnia i Hercegowina chce, żeby migranci jak najszybciej dostali się do Chorwacji, a w naszym interesie jest zapobiegać nielegalnemu przekraczaniu granicy - powiedział.

Jutarnji list/N1/fc

Czytaj także

Prezydent Cypru: traktowanie migracji jako narzędzia politycznego jest nieakceptowalne

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 13:46
Powinniśmy przyjąć wspólne stanowisko unijne, że instrumentalizacja i traktowanie migracji jako narzędzia politycznego jest nieakceptowalne - podkreślił w czwartek prezydent Cypru Nikos Anastasiadis na konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w Nikozji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To desperacja reżimu". Ylva Johansson o strzałach na granicy Polski z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 20:05
- To pokazuje desperację reżimu Łukaszenki - tak unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson skomentowała informacje o strzałach na granicy Polski z Białorusią. Komisarz odpowiadała na pytania brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, Beaty Płomeckiej.
rozwiń zwiń