X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla w krajach G20. Dzieje się tak głównie za sprawą Chin

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:50
Jak pokazują najnowsze badania, emisja dwutlenku węgla silnie wzrasta w 20 najbogatszych krajach świata.
Elektrownia w Chinach
Elektrownia w Chinach Foto: Forum/TINGSHU WANG

Raport dotyczący przejrzystości klimatycznej informuje, że w państwach grupy G20 emisja CO2 wzrośnie w tym roku o 4 proc., podczas gdy w 2020 roku, z powodu pandemii koronawirusa, odnotowano spadek 6 proc. Z dokumentu wynika również, że Indie, Chiny oraz Argentyna przekroczą poziom emisji z 2019 r.

datelndVIER-pap-1200.jpg
"Kryzys klimatyczny - made in Germany". W Niemczech otwarto nową elektrownię węglową

Grupa G20 

Jak wiadomo, grupa G20 odpowiada za około 75 proc. globalnych emisji CO2. W poprzednim roku odnotowano spadek tego wskaźnika, ponieważ gospodarki krajów zostały zamknięte w odpowiedzi na panującą na całym świecie pandemię COVID-19. 

Według raportu opracowanego przez 16 organizacji badawczych i grup prowadzących kampanie ekologiczne, zużycie węgla w państwach G20 ma w tym roku wzrosnąć o 5 proc. Dzieje się tak głównie za sprawą Chin, które odnotowały 60-proc. wzrost, ale też i USA oraz Indii.

Chiny

Tak jak wyżej wspomniano, zużycie węgla w Chinach wzrosło, ponieważ kraj ten doświadcza zwiększonego zapotrzebowania na energię w związku z ożywieniem światowej gospodarki. Należy również zwrócić uwagę na to, że ceny węgla wzrosły ostatnio o prawie 200%. Skutkiem tego były przerwy w dostawach prądu, gdyż stała się ona nieopłacalna dla elektrowni węglowych wytwarzających energię elektryczną.

Dlatego chiński rząd ogłosił zmianę w polityce, aby elektrownie mogły pobierać za energię stawki rynkowe. Jednak spowoduje to jeszcze większe zużycie węgla w tym roku.

Czytaj więcej:

Konferencja klimatyczna  

Już za dwa tygodnie, a dokładnie w dniach 1-12 listopada 2021 r., odbędzie się przełożona z powodu pandemii koronawirusa konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow - COP26.

Jednym z podstawowych celów spotkania jest podjęcie odpowiednich działań w związku z potrzebą utrzymania limitu wzrostu temperatury na poziomie 1,5°C. Jest to bardzo istotne, ponieważ obecnie średnia temperatura na świecie jest już o 1,1°C wyższa niż w czasach przedindustrialnych.

Jeśli Glasgow ma odnieść sukces w tej kwestii, kraje, które wytwarzają najwięcej dwutlenku węgla, będą musiały zademonstrować ambitniejszą niż dotąd politykę, ponieważ jak pokazuje raport, zmiany w tej dziedzinie następują niewystarczająco szybko. 

nj, bbc.com

Czytaj także

Dr Kawa: aktywność Bidena podczas szczytu klimatycznego symbolicznym działaniem w jego prezydenturze

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 08:46
- Joe Biden zapowiadał, że jego państwo wraca do nurtu globalistycznego, w którym Stany Zjednoczone znowu chcą nadawać ton. Aktywność Bidena podczas szczytu klimatycznego była symbolicznym działaniem nowego prezydenta USA - powiedział dr Marek Kawa, amerykanista z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka. 
rozwiń zwiń