Gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla w krajach G20. Dzieje się tak głównie za sprawą Chin

2021-10-14, 12:50

Gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla w krajach G20. Dzieje się tak głównie za sprawą Chin
Elektrownia w Chinach . Foto: Forum/TINGSHU WANG

Jak pokazują najnowsze badania, emisja dwutlenku węgla silnie wzrasta w 20 najbogatszych krajach świata.

Raport dotyczący przejrzystości klimatycznej informuje, że w państwach grupy G20 emisja CO2 wzrośnie w tym roku o 4 proc., podczas gdy w 2020 roku, z powodu pandemii koronawirusa, odnotowano spadek 6 proc. Z dokumentu wynika również, że Indie, Chiny oraz Argentyna przekroczą poziom emisji z 2019 r.

Powiązany Artykuł

datelndVIER-pap-1200.jpg
"Kryzys klimatyczny - made in Germany". W Niemczech otwarto nową elektrownię węglową

Grupa G20 

Jak wiadomo, grupa G20 odpowiada za około 75 proc. globalnych emisji CO2. W poprzednim roku odnotowano spadek tego wskaźnika, ponieważ gospodarki krajów zostały zamknięte w odpowiedzi na panującą na całym świecie pandemię COVID-19. 

Według raportu opracowanego przez 16 organizacji badawczych i grup prowadzących kampanie ekologiczne, zużycie węgla w państwach G20 ma w tym roku wzrosnąć o 5 proc. Dzieje się tak głównie za sprawą Chin, które odnotowały 60-proc. wzrost, ale też i USA oraz Indii.

Chiny

Tak jak wyżej wspomniano, zużycie węgla w Chinach wzrosło, ponieważ kraj ten doświadcza zwiększonego zapotrzebowania na energię w związku z ożywieniem światowej gospodarki. Należy również zwrócić uwagę na to, że ceny węgla wzrosły ostatnio o prawie 200%. Skutkiem tego były przerwy w dostawach prądu, gdyż stała się ona nieopłacalna dla elektrowni węglowych wytwarzających energię elektryczną.

Dlatego chiński rząd ogłosił zmianę w polityce, aby elektrownie mogły pobierać za energię stawki rynkowe. Jednak spowoduje to jeszcze większe zużycie węgla w tym roku.

Czytaj więcej:

Konferencja klimatyczna  

Już za dwa tygodnie, a dokładnie w dniach 1-12 listopada 2021 r., odbędzie się przełożona z powodu pandemii koronawirusa konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow - COP26.

Jednym z podstawowych celów spotkania jest podjęcie odpowiednich działań w związku z potrzebą utrzymania limitu wzrostu temperatury na poziomie 1,5°C. Jest to bardzo istotne, ponieważ obecnie średnia temperatura na świecie jest już o 1,1°C wyższa niż w czasach przedindustrialnych.

Jeśli Glasgow ma odnieść sukces w tej kwestii, kraje, które wytwarzają najwięcej dwutlenku węgla, będą musiały zademonstrować ambitniejszą niż dotąd politykę, ponieważ jak pokazuje raport, zmiany w tej dziedzinie następują niewystarczająco szybko. 

nj, bbc.com

Polecane

Wróć do strony głównej