X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Austriaccy lekarze nie chcą brać udziału w eutanazji. "Nowe prawo może wywierać presję na medyków"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:55
Austriacki Trybunał Konstytucyjny zobowiązał rząd krajowy do opracowania reguł prawnych dotyczących tzw. wspomaganego samobójstwa. Lekarze obawiają się, że nowe prawo może wywierać presję na medyków lub zgoła zobowiązać ich do uśmiercania pacjentów na ich żądanie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: st. szer. Wojciech Król/CO MON

Trybunał Konstytucyjny Austrii uznał w grudniu 2020 r., że rząd krajowy musi opracować przepisy odnośnie tak zwanego wspomaganego samobójstwa. Wyznaczono termin do końca roku 2021. Nie wiadomo, czy rząd wywiąże się z tego zobowiązania; część lekarzy obawia się jednak, by regulacje nie okazały się dramatyczne w skutkach dla wolności sumienia w Austrii.

senyszyn1200.jpg
Senyszyn o eutanazji: szkoda, że nie można pozbawić życia za pomocą zastrzyku

Oświadczenie w tej sprawie przedłożyło Forum Lekarzy Salzburga na rzecz Życia. Zgodnie z treścią oświadczenia, przyszłe regulacje muszą bardzo jasno wskazywać, że uśmiercanie pacjentów nie należy do obowiązków lekarzy. Zadaniem medyków nie jest bowiem "zabijanie ludzi czy aktywne skracanie ich życia - ani poprzez bezpośrednie działania, ani poprzez niesione im samym wsparcie".

Lekarze muszą robić wszystko, co w ich mocy, by leczyć i ratować, a zabijanie ludzi jest tej zasadzie całkowicie przeciwne, podkreślili lekarze. Stosownych zapewnień o nieobowiązkowości wspierania zabijania pacjentów lekarze domagają się zarówno dla szpitali, jak i dla domów opieki.

Każdy Austriak musi mieć zagwarantowane prawo do odrzucenia prośby pacjenta o pomoc w jego zabiciu czy samobójstwie.

Czytaj także:

Lekarze wezwali też austriackie władze do zmiany konstytucji.

Należałoby w ich ocenie zapisać w ustawie zasadniczej, że zakazane jest tak zwane zabijanie na żądanie, czyli powszechne prawo do domagania się śmierci.

W ocenie lekarzy tylko zamiana konstytucji zapewni, że w przyszłości austriacki Trybunał Konstytucyjny nie nałoży na władze obowiązku wprowadzenia przepisów legalizujących tego rodzaju praktykę.

kmp/pch24.pl

Czytaj także

Rekordowa liczba śmierci "na żądanie". Niepokojący raport holenderskich Komitetów Przeglądu Eutanazji

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 12:22
W ubiegłym roku w Niderlandach zanotowano rekordową liczbę eutanazji - prawie 7 tysięcy. Nie ma to jednak nic wspólnego z trwającą pandemią COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Paglia o eutanazji: w ocenie wartości ludzkiego życia nie można ulegać dominującej fali emocji

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 11:31
Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia wypowiedział się na temat referendum, pod którym zbierane są obecne podpisy we Włoszech. Dotyczy ono eutanazji. 750 tys. Włochów podpisało się pod postulatem w ciągu kilku tygodni.
rozwiń zwiń