X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pomnik Krzysztofa Kolumba nie wróci do Meksyku. Zastąpi go replika rzeźby rdzennych mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:01
Jak ogłosiła ogłosiła w 529. rocznicę przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki, burmistrz miasta Meksyk Claudia Sheinbaum, pomnik genueńskiego odkrywcy zostanie zastąpiony repliką rzeźby "Młoda kobieta z Amajac" wykonanej przez rdzennych mieszkańców kraju w czasach prekolumbijskich.
Pomnik Krzysztofa Kolumba w mieście Meksyk został otoczony płotem w obawie przed zniszczeniem go przez demonstrujących; zdjęcie ilustracyjne
Pomnik Krzysztofa Kolumba w mieście Meksyk został otoczony płotem w obawie przed zniszczeniem go przez demonstrujących; zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Mario Guzman

Znajdujący się w centrum stolicy pomnik Kolumba został zdjęty z cokołu w 2020 r. po tym, gdy aktywiści ruchu walczącego o prawa rdzennej ludności zagrozili, że go obalą.

Krzysztof Kolumb odkrycie Ameryki 1200.jpg
Kolumb i odkrycie Ameryki: dzisiejsza perspektywa

Sheinbaum powiedziała, że zmiana pomnika będzie częścią procesu "dekolonizacji" jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta - Alei Reformy. Statua Kolumba ma zostać przeniesiona do parku w innej części stolicy.

Nowy monument, który zostanie ustawiony na cokole po pomniku Kolumba, będzie trzy razy większy od rzeźby genueńskiego odkrywcy, co ma przypominać o tym, że "kobiety z ludów tubylczych były najbardziej prześladowane podczas okresu kolonialnego i po nim" - zaznaczyła Sheinbaum.

Dzień oporu przed podbojem

Krzysztof Kolumb 1200.jpg
Włoch, Grek, a może… Polak? Wznowiono badania nad narodowością Krzysztofa Kolumba

Oryginał "Młodej kobiety z Amajac" został odnaleziony w styczniu i znajduje się obecnie w stołecznym Muzeum Antropologicznym, gdzie powstaje również jego kopia. Rzeźba została najprawdopodobniej wykonana przez Indian z grupy Huasteków w czasach prekolumbijskich i przedstawia jedną z przywódczyń tej społeczności.

Czytaj także:

12 października, dzień, w którym Kolumb w 1492 r. dotarł do Ameryki, świętowany jest na świecie jako Dzień Kolumba. W Meksyku i innych państwach Ameryki Łacińskiej obchodzony jest jako Dzień Ludu (hiszp. Dia de la Raza), który przez wielu postrzegany jest jako upamiętnienie oporu rdzennych mieszkańców wobec podboju przez Europejczyków - przypomina stacja BBC.

st

Czytaj także

Leif Eriksson. Wiking, który wyprzedził Kolumba

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 05:30
Przez wieki uznawano, że to Krzysztof Kolumb i jego ludzie byli pierwszymi Europejczykami w Ameryce. Ale włoski podróżnik spóźnił się - o 492 lata i trzy dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdopodobne uszkodzenie konstrukcji". Burmistrz Meksyku o przyczynach katastrofy metra

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 11:05
Przyczyną zawalenia się wiaduktu metra w stolicy Meksyku była najprawdopodobniej wada stalowej konstrukcji, podtrzymującej tory. Powiedziała o tym dziennikarzom burmistrz Meksyku Claudia Steinbaum.
rozwiń zwiń