X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Bix Aliu: bohaterstwo generała Pułaskiego jest dla nas wzorem

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 14:03
11 października to w USA Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, który na stałe zapisał się na kartach amerykańskiej historii; jego bohaterstwo do dziś jest dla nas wzorem, a jego umiłowanie wolności jest częścią naszej tożsamości - podkreślił Bix Aliu, chargé d'affaires USA w Polsce.
Portret olejny Kazimierza Pułaskiego z początku XIX w. wg stalorytu Antoniego Oleszczyńskiego, w zbiorach Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce
Portret olejny Kazimierza Pułaskiego z początku XIX w. wg stalorytu Antoniego Oleszczyńskiego, w zbiorach Muzeum Kazimierza Pułaskiego w WarceFoto: PAP/Reprodukcja Jan Morek

"11 października to w Stanach Zjednoczonych Dzień Pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, który na stałe zapisał się na kartach amerykańskiej historii. Jego bohaterstwo do dziś jest dla nas wzorem, a jego umiłowanie wolności jest częścią naszej tożsamości" - napisał Bix Aliu na Twitterze.

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci, wydając okolicznościowe proklamacje.

Nieoceniony wkład

Kazimierz_Pulaski 663x364.jpg
Kazimierz Pułaski. Żył krótko, ale kochał mocno

Prezydent USA Joe Biden w swojej proklamacji wspomniał generała Pułaskiego, który 242 lata temu oddał życie w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wskazał, że Pułaski znany jest jako ojciec amerykańskiej kawalerii ze względu na swoje zdolności przywódcze i wojskowe.

"Służba i poświęcenie generała Pułaskiego pozostają wspaniałym przykładem nieocenionego wkładu, jaki imigranci wnieśli w budowę naszego wielkiego narodu" - podkreślił amerykański przywódca.

Wspólne wartości

Biden zwrócił uwagę, że dziś dziedzictwo i wkład gen. Pułaskiego w amerykańską demokrację czci ponad 9 mln Amerykanów pochodzenia polskiego. Wskazał, że polscy Amerykanie odegrali integralną rolę w rozwoju USA, m.in. służąc w siłach zbrojnych, tworząc firmy i rozwijając gospodarkę, ucząc następne pokolenia amerykańskich przywódców, pracując na pierwszej linii frontu pandemii, czy tworząc sztukę.

Czytaj także:

"W tym dniu czcimy życie generała Kazimierza Pułaskiego oraz ideały i wartości demokratyczne, za które dzielnie oddał swoje życie — wartości wspólne dla Stanów Zjednoczonych i Polski, które stanowią podstawę trwałej więzi przyjaźni między naszymi krajami" - głosi proklamacja.

parada pułaskiego nowy jork free shutt 1200 .jpg
USA: Piątą Aleją na nowojorskim Manhattanie przeszła Parada Pułaskiego

Honorowe obywatelstwo

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad, a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

Kazimierz Pułaski znajduje się w gronie zaledwie ośmiu osób w historii Stanów Zjednoczonych, które otrzymały honorowe obywatelstwo USA.

fc

Czytaj także

Z ziemi polskiej do amerykańskiej. "Pułascy" i ich droga ku wolności

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 06:50
– Kazimierz Pułaski to kolejny polski bohater, który stał się bohaterem amerykańskim i, w zasadzie, byłby tak samo zapomniany jak Tadeusz Kościuszko – powiedział Mateusz Matyszkowicz, rozpoczynając swoją recenzję pierwszego tomu eposu "Pułascy" Wojciecha Kudyby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadectwo ideału ludzkiej wolności". Donald Trump o Kazimierzu Pułaskim

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 05:35
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił 11 października w USA Dniem Kazimierza Pułaskiego. W dorocznej proklamacji amerykański prezydent wskazał na zasługi polskiego generała w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych i jego przywiązanie do wolności.
rozwiń zwiń