X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dzień Kazimierza Pułaskiego w USA. Joe Biden podkreślił dokonania Polaka w walce o wolność i demokrację

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 05:32
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Joe Biden, który podkreślił dokonania polskiego bohatera i wkład imigrantów z Polski w rozwój Stanów Zjednoczonych.
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza Pułaskiego
11 października jest w Stanach Zjednoczonych Dniem Pamięci Kazimierza PułaskiegoFoto: Marek Wałkuski/Twitter

parada 1200.jpg
Biało-czerwony Nowy Jork. 83. Parada Pułaskiego przeszła główną aleją Manhattanu

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci, wydając okolicznościowe proklamacje. W tegorocznej Joe Biden przypomniał, że urodzony Polsce bohater oddał życie za niepodległość Stanów Zjednoczonych i pochwalił jego talenty przywódcze i wojskowe.

Posłuchaj
00:47 11339266_1.mp3 Dzień Pułaskiego w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Prezydent USA podkreślił wkład Pułaskiego w walkę o wolność i demokrację w USA. - Amerykanie polskiego pochodzenia odegrali kluczową rolę w rozwoju naszego kraju - służąc w siłach zbrojnych, chroniąc nasze społeczności, zakładając biznesy, rozwijając gospodarkę, ucząc następne pokolenia amerykańskich przywódców, stojąc na pierwszej linii walki z pandemią i tworząc sztukę, która inspiruje nas wszystkich - oświadczył Joe Biden.

Kazimierz_Pulaski 663x364.jpg
Kazimierz Pułaski - żył krótko, ale kochał mocno

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad, a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

Po rocznej przerwie w Grand Rapids w stanie Michigan znów zorganizowano Dni Pułaskiego z koncertami polki, zabawami tanecznymi i zawodami w jedzeniu gołąbków. Przed tygodniem ulicami Nowego Jorku przeszła Parada Pułaskiego.

dn

Czytaj także

Powrót święta Polonii za Oceanem. Parada Pułaskiego przejdzie przez Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 00:45
Władze Nowego Jorku zgodziły się na zorganizowanie tegorocznej Parady Pułaskiego po przerwie związanej z pandemią. Pierwszy wniosek komitetu organizacyjnego złożony w marcu w tej sprawie był odrzucony. Powtórny - uzyskał wczoraj pozwolenie na zorganizowanie parady 3 października.
rozwiń zwiń