X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Inżynier oskarżony o szpiegostwo. Chodzi o jedną z najpilniej strzeżonych przez marynarkę wojenną USA informacji

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 00:57
Pracującemu dla marynarki wojennej USA inżynierowi i jego żonie postawiono zarzut podjęcia próby przekazania obcemu państwu ściśle tajnych informacji dotyczących budowy okrętów podwodnych z napędem jądrowym - podał w niedzielę dziennik "New York Times".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Michael Stifter

Według gazety, powołującej się na dokumenty sądowe, Jonathana Toebbe oskarżono o próbę sprzedaży informacji dotyczącej jądrowego systemu napędowego amerykańskich okrętów podwodnych klasy Virginia.

chiny partia komunistyczna free 1200
Tak działa wywiad Chin. Kradzież technologii, danych polskich VIP-ów, blokowanie tematów mediom to czubek góry lodowej

"Podczas gdy rywale, jak Rosja i Chiny, od dawna poszukują szczegółów związanych z napędem amerykańskich okrętów podwodnych, nie było jasne, czy niezamówiona oferta była skierowana do przeciwnika czy sojusznika" – napisał nowojorski dziennik.

Zwrócił uwagę, że Toebbe pracował dla wojska jako cywil od 2017 roku. Początkowo był w czynnej służbie w marynarki wojennej. Zajmował się napędem jądrowym od 2012 roku, w tym technologią opracowaną w celu zmniejszenia hałasu i wibracji okrętów podwodnych, które mogą zdradzić ich lokalizację.

Czytaj także

"Materiały niejawne obejmowały projekty, które mogłyby być przydatne dla wielu różnych krajów budujących okręty podwodne. W ramach umowy z Australią Stany Zjednoczone i Wielka Brytania miałyby pomóc temu krajowi wdrożyć okręty podwodne z napędem jądrowym, które są wyposażone w systemy napędowe o nieograniczonym zasięgu i pracują tak cicho, że trudno je wykryć" – precyzował "NYT".

Jak wyjaśnił, napęd jądrowy jest jedną z najpilniej strzeżonych informacji przez marynarkę wojenną USA, bo ich reaktory zasila wysoko wzbogacony uran, który może być również przetworzony na paliwo do bomb atomowych. Do czasu niedawnej umowy z Australią, USA dzieliły się tą technologią jedynie z Wielką Brytanią.

Ukrywał karty SD z tajnymi danymi

Jak wynika z dokumentów sądowych, zauważył nowojorski dziennik, śledztwo w sprawie Toebbesa rozpoczęło się w grudniu 2020 roku. FBI zdobyło przesyłkę wysłaną do "innego kraju" z instrukcjami operacyjnymi, szczegółami technicznymi i ofertą nawiązania tajnej współpracy.

"Proszę przekazać ten list do swojej agencji wywiadu wojskowego. (…) Sądzę, że ta informacja będzie miała wielką wartość dla waszego narodu. To nie jest oszustwo" – cytuje "NYT" fragment instrukcji. Jak dodaje, nadawca oferował sekrety marynarki wojennej w zamian za 100 tys. dolarów w kryptowalucie.

Gazeta opisuje, jak FBI obserwowało przesyłanie przez inżyniera przy współpracy żony, Diany Toebbe, informacji w zamian za płatności. Tłumaczy, że ukrywał on karty SD z tajnymi danymi m.in. w kanapce z masłem orzechowym i paczce z gumą do żucia.

"Pracując w Bettis Atomic Power Laboratory, mało znanej rządowej placówce badawczej w West Mifflin, w Pensylwanii, pan Toebbe mógł mieć dostęp do dokumentów, o których przekazanie działającemu pod przykryciem agentowi FBI jest oskarżony" – pisze "NYT".

Przytacza fragment przechwyconego dokumentu, z zapewnieniem, że informacje "odzwierciedlają dekady doświadczeń marynarki wojennej USA, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo waszym marynarzom". Aresztowani w sobotę Jonathana i Diana Toebbe mają we wtorek stanąć przed sądem federalnym w Martinsburgu, w Wirginii Zachodniej.

dn

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT USA Ameryka szpieg

Czytaj także

Ponad 1000 podejrzewanych o szpiegostwo chińskich naukowców opuściło Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 02:22
Ponad 1000 chińskich naukowców wyjechało już z USA, podczas gdy władze amerykańskie nasilają działania mające zapobiec kradzieży technologii i własności intelektualnej - poinformował Departament Sprawiedliwości. Agenci chińscy mają już "brać na celownik" przyszłą administrację Joe Bidena.
rozwiń zwiń