X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Passports for Life". Instytut Pileckiego otwiera w Los Angeles wystawę o polskich dyplomatach ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 04:34
W Holocaust Museum w Los Angeles zostanie otwarta wystawa "Passports for Life" (o 14:00 czasu LA, czyli 21:00 czasu obowiązującego w Polsce).
Wystawa Passports for Life
Wystawa "Passports for Life" Foto: Twitter/Consulate General of Poland in Los Angeles

Ekspozycję ukazującą działania polskich dyplomatów ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej stworzył Instytutu Pileckiego. Wystawa poświęcona jest przede wszystkim działającej w Szwajcarii grupie ambasadora Polski Aleksandra Ładosia. Była ona złożona z polskich dyplomatów i przedstawicieli organizacji żydowskich wystawiających Żydom z Polski i innych państw okupowanej Europy - skazanym przez Niemców na Zagładę - fałszywe paszporty neutralnych krajów latynoamerykańskich.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski podkreśla, że fakt, iż wystawa zostanie pokazana w Holocaust Museum w Los Angeles, ma wyjątkowe znacznie. - Po raz pierwszy ta wystawa trafia do Stanów Zjednoczonych. Pamiętajmy, że jest to miejsce o tyle szczególne, że znajduje się tam duża diaspora żydowska, z drugiej strony na terenie Stanów Zjednoczonych jest kilka bardzo ważnych muzeów poświęconych Holocaustowi. Bez wątpienia historia grupy Ładosia jest istotnym przykładem ratowania ludności żydowskiej, która powinna wybrzmieć zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie ta historia jest po prostu nieznana - dodaje.

Katarzyna Grabowska z Działu Wystaw Instytutu Pileckiego wyjaśnia, że wystawa ma niekonwencjonalną formę. - Aleksander Ładoś był ambasadorem polskim w szwajcarskim Bernie, więc postanowiliśmy odejść od tradycyjnej formy opowiadania i zrobiliśmy taki quasi-gabinet ambasadora. Prezentujemy tam wszystkie biogramy całej grupy Ładosia, świadectwa multimedialne ocalałych i kopie paszportów, oryginały są przechowywane w bezpiecznym miejscu. Zrobiliśmy kopie, by jak najwięcej osób mogło zobaczyć, jak książeczka małego formatu 80 lat temu ratowała życie - mówiła.

Posłuchaj
00:28 11338155_2.mp3 Los Angeles: Instytut Pileckiego otwiera w Holocaust Museum wystawę o polskich dyplomatach ratujących Żydów (IAR)

 

Pamięci Polaków Ratujących Żydów - kliknij w obrazek i zobacz serwis historyczny

Do tej pory w wyniku badań i poszukiwań udało się ustalić nazwiska ponad trzech tysięcy osób, dla których zostały wystawione paszporty. Dyrektor IP Wojciech Kozłowski podkreśla, że nie jest to liczba precyzyjna, a mówienie i przybliżanie historii grupy Ładosia na całym świecie może pozwolić na dokładniejsze oszacowanie liczby osób, które ocalały dzięki pomocy polskich dyplomatów. Wystawa będzie prezentowana do końca roku.

Polscy dyplomaci we współpracy ze środowiskami żydowskimi rozpoczęli tak zwaną akcję paszportową w 1941 roku w szwajcarskim Bernie. Jej celem było ratowanie Żydów przed Holokaustem. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss, Stefan Ryniewicz oraz Juliusz Kühl, znani także jako Grupa Ładosia, wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich na nazwiska Żydów zagrożonych Zagładą. Była to szansa na internowanie tych osób oraz ewentualną wymianę na niemieckich jeńców wojennych.

dn

Czytaj także

"Rozumiem ból Polaków". Amerykański kongresmen przeprasza po interwencji ambasady ws. słów dot. Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 06:25
Skuteczna interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka w sprawie wypowiedzi kongresmena Steve'a Cohena sugerującej udział Polski w Holokauście. Polityk z Tennessee przesłał list, w którym zapewnił, że mówiąc o Polsce, miał na myśli lokalizację geograficzną i jednoznacznie stwierdził, że za zbrodnie w Auschwitz odpowiadały nazistowskie Niemcy.
rozwiń zwiń