X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wybory w Czechach. Oto programy trzech najważniejszych formacji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 11:14
W rozpoczynających się w piątek i trwających do soboty wyborach do Izby Poselskiej czeskiego Parlamentu obywatele mają do wyboru listy kandydatów z 22 partii i koalicji. Według sondaży, największym poparciem cieszą się partia Ano premiera Andreja Babisza, centroprawicowa koalicja SPOLU i koalicja Partii Piratów i ruchu STAN.
Liderzy partii politycznych biorących udział w wyborach parlamentarnych w Czechach: Vojtech Filip, Petr Fiala i Andrej Babis
Liderzy partii politycznych biorących udział w wyborach parlamentarnych w Czechach: Vojtech Filip, Petr Fiala i Andrej BabisFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Przedwyborcze sondaże, których wyników nie wolno publikować od wtorku, przewidują, że wybory wygra Ano. Partia rządzącego Czechami premiera w niektórych badaniach uzyskała ponad 4 punkty procentowe przewagi nad drugą w sondażach, tworzoną przez trzy centroprawicowe ugrupowania koalicją SPOLU (Wspólnie). Koalicja liberalnej Partii Piratów i bliższego centrum ruchu STAN (Burmistrzowie i Niezależni) w każdym z ostatnich badań zajmuje trzecie miejsce, tracąc do SPOLU od 4 do 0,7 punktu procentowego.

babis pap 1200 .jpg
Czechy: rząd deklaruje gotowość do obniżenia cen prądu

Tematy kampanii wyborczej

Wśród głównych tematów kampanii wyborczej jest polityka migracyjna, stosunki z Unią Europejską, zmiany klimatyczne, podatki i pandemia Covid-19. Komentatorzy i analitycy podkreślają, że żadna z tych kwestii nie dominuje jednak całej debaty i nie można wybrać jednego najważniejszego tematu kampanii.

Czytaj także:

Programy trzech najważniejszych formacji

Co proponują wyborcom główni polityczni konkurenci, spośród których powinna zostać wyłoniona przyszła większość rządowa? Poniżej założenia programów trzech najważniejszych formacji: Ano, SPOLU oraz Piratów + STAN.

Andrej Babisz PAP 1200.jpg
"Babisz będzie kreował się na ofiarę". Ekspert OSW o aferze Pandora Papers

Ano – interes narodowy i kontynuowanie sukcesów

"W kryzysie obroniliśmy rynek pracy i naszą gospodarkę" – podkreślają politycy Ano i zaznaczają, że Republika Czeska jest najmniej zadłużonym krajem w całej Unii Europejskiej. Obiecują niepodnoszenie podatków i oszczędności w funkcjonowaniu państwa. Ma temu służyć cyfryzacja i odchodzenie od biurokracji. W przedwyborczych programach zapowiedziano także powstanie wspierającego przedsiębiorczość Krajowego Banku Rozwoju.

Ano mówi o odejściu od energetyki węglowej najpóźniej w 2038 r. Towarzyszą temu obietnice wsparcia dla regionów, w których wciąż eksploatowane są kopalnie i elektrownie węglowe. Partia zapowiada również rozwój energetyki jądrowej. Ano chce także ograniczyć wykorzystywanie jednorazowych opakowań plastikowych.

Czytaj także:

Formacja premiera Babisza mocno podkreśla konieczność zwalczania nielegalnej migracji. Ano sprzeciwia się jakiemukolwiek systemowi relokacji uchodźców według kwot w ramach UE. Partia uważa, że wybory dotyczą suwerenności kraju. "Nie chcemy więcej Brukseli. Nie zrezygnujemy z prawa weta" - napisał Babisz w liście do wyborców. Wcześniej zapewniał też, że jest przeciwnikiem przyjęcia przez Czechy euro. W programie wyborczym stwierdzono, że Republika Czeska musi pozostać częścią UE, a jej głos musi być słyszalny. Ruch Ano opowiada się za dalszą współpracą w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

SPOLU – centroprawicowa koalicja wzywa do uzdrowienia kraju po rządach Babisza

Koalicję SPOLU tworzy Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS), Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna-Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CzSL) oraz konserwatywny ruch Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP09).

Podpisanie umowy koalicyjnej poprzedziły długie dyskusje, która ostatecznie zaowocowały przyjęciem pięciu priorytetów, według których SPOLU prowadziło kampanię wyborczą. Pierwszym jest na wzbogacenie się Czechów. Drogą do jego osiągnięcia ma być uzdrowienie finansów publicznych, gwarantowana minimalna emerytura, prorodzinny system podatkowy. Drugi priorytet to ochrona środowiska naturalnego i stabilna energetyka. Pomóc mają inwestycje w czeską wieś, na której powinna być dobra infrastruktura internetowa. SPOLU obiecuje też, że zyski z lasów państwowych zostaną przeznaczone na pomoc w walce z suszą.

Kolejne priorytety to zdrowa rodzina, oszczędne państwo i bezpieczeństwo. Koalicja podkreśla, że kraj jest jednoznacznie związany z Zachodem, a w 2025 r. wydatki na obronę powinny wynieść 2 proc. PKB. W programie zwrócono także uwagę na konieczność odnowy "havlowskiej" dyplomacji, a więc takiej, która jest związana z ochroną praw człowieka na świecie.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"Nie ma żadnego powodu, by Polska ustępowała przed czeską kampanią wyborczą". Macierewicz o sporze o Turów

Piraci i STAN – nadzieję widzą w przyszłości, bo kraj ma wielki potencjał

Dwupartyjna koalicja chce szybszego wzrostu gospodarczego i zatrzymania dalszego zadłużania się państwa. Zapowiada większą transparentność działań rządu, co ma przyciągnąć kolejne inwestycje i zwiększyć PKB.

Piraci i STAN zapowiadają inwestycje w edukację i reformę szkolnictwa, w którym mają uczyć także praktycy. Edukacja musi odpowiadać wyzwaniom współczesnego świata - deklarują w programie.

Ponieważ koalicję współtworzą działacze samorządowi, podkreślono, że polityka państwa ma uwzględniać interesy gmin, miast i regionów. Dotyczy to budowy szybkiej kolei, współpracy przygranicznej, cyfryzacji i robotyzacji.

Jednym z haseł koalicji jest zamiana "montowni na mózg", czyli transformacja czeskiej gospodarki w kierunku bardziej innowacyjnej i wymagającej większych kompetencji produkcji. Formacja chce wspierać badania i rozwój i stworzyć zachęty podatkowe do pracy, przedsiębiorczości i innowacji.

Piraci i STAN zapowiadają wywiązanie się Czech z zapisów dotyczącego klimatu porozumienia paryskiego i wycofanie się z energetyki węglowej już w 2033 r. Odrzucają także projekt kanału Odra-Dunaj-Łaba. Deklarują, że prezydencja Czech w UE, która rozpocznie się w połowie 2022 r., będzie wykorzystana do poprawy postrzegania kraju przez europejskich partnerów. Dwupartyjna koalicja kładzie nacisk na ochronę praw człowieka i opowiada się za wzmocnieniem NATO i rozwijaniem zdolności do obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi i hybrydowymi.

bf

Czytaj także

Kolejna odsłona negocjacji ws. Turowa. Kurtyka: proponujemy konkretne mechanizmy rozwiązywania konfliktów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 20:31
W Pradze rozpoczęło się spotkanie ministrów środowiska Polski i Czech w sprawie polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Według strony czeskiej, która zaskarżyła Polskę do TSUE, kopalnia Turów ma negatywny wpływ na środowisko po czeskiej stronie granicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zdrada stanu albo przykład skrajnego nawiedzenia". Kukiz o działaniach części opozycji ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:25
- Nie zrozumiem wspierania tej całej hucpy wokół Turowa przez część polskich parlamentarzystów i naszych europarlamentarzystów. Dla mnie to albo zdrada stanu albo przykład skrajnego nawiedzenia - ocenił lider Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Paweł Kukiz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostały zerwane przez eskalację czeskich żądań". Kurtyka o negocjacjach ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 19:45
- Negocjacje ws. wypracowania umowy dotyczącej kopalni Turów zostały zerwane ze względu na eskalację żądań wobec Polski - podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że Polska zaproponowała m.in. wsparcie finansowe w wysokości 50 mln euro.
rozwiń zwiń