X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Londyn: "zaginione arcydzieło" słynnych awangardzistów pokazane po raz pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 00:27
W Londynie odbyła się światowa premiera "Europy" - zaginionego filmu Franciszki i Stefana Themersonów. Sami artyści do końca życia myśleli, że taśma przepadła w II wojnie światowej, ale odnaleźli ją w niemieckich archiwach badacze z Instytutu Pileckiego. Teraz - w odświeżonej formie - film zobaczyła publiczność London Film Festival.
Fragment archiwum Franciszki i Stefana Themersonów przekazanego do zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie
Fragment archiwum Franciszki i Stefana Themersonów przekazanego do zbiorów Biblioteki Narodowej w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

"Zaginione arcydzieło awangardy" - tak o "Europie" piszą organizatorzy London Film Festival. - Znaleźliśmy spektakularną perełkę - przyznaje Anna Bobczuk, która odkryła filmowy skarb w Bundesarchiv. Film to ostrzeżenie przed narastającym faszyzmem, zainspirowanym poematem Anatola Sterna z 1929 roku.

film Europa 1200x660.jpg
Odnalazł się zaginiony film "Europa" Franciszki i Stefana Themersonów

- "Europa" jest tak naprawdę ilustracją tego wiersza. Gdy Anatol Stern pisze o masach karmionych informacjami, to my na ekranie widzimy postaci, którym wpychane są do ust pomięte gazety - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

00:57 premiera - themersonowie .mp3 O premierze "zagubionego arcydzieła awangardy", z Londynu - Adam Dąbrowski (IAR)

Ostrzeżenie przyjęło nowoczesną formę. Nad filmem unosi się duch dada, konstruktywizmu i surrealizmu. - Tworząc swe filmy Themersonowie mieli ciekawość odkrywców i wynalazców, ale też po prostu frajdę! - mówi Anna Bobczuk.

Czytaj także: 

Miejsce premiery nie jest przypadkowe. To tu para awangardowych artystów osiadła jeszcze podczas wojny. Tu powstały ich dwa kolejne filmy. Tu Franciszek pisał swoje poezje i eseje, a Franciszka tworzyła swe obrazy i ilustracje. 

Polskie akcenty na festiwalu

Na London Film Festival, który potrwa do 17 października, zobaczyć będzie można między innymi "Psie Pazury", niekonwencjonalny western z Benedictem Cumberbatchem, "Belfast" - powrót do czasów dzieciństwa Kennetha Branagh, czy też horror Edgara Wrighta, rozgrywający się współcześnie i w londyńskim Soho lat sześćdziesiątych. Wśród filmów pokazywanych na festiwalu jest też polski kandydat do Oscara "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.

Z kolei wśród kandydatów do głównej nagrody są między innymi "Sundown" Michela Franco z Timem Rothem, "To była ręka Boga" Paolo Sorrentino i japońska animacja "Belle" Mamoru Hosody.


mbl


Czytaj także

"Swoją charyzmą zmienił sposób grania". Krytyk filmowy o zmarłym Jean-Paulu Belmondo

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 12:20
- Jean-Paul Belmondo był gwiazdą nowego typu. Swoją charyzmą zmienił sposób grania. Zawsze miał w sobie nutę melancholii - wspomina w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, dziennikarz wPolityce.pl, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franco de Peña o festiwalu NNW: najważniejsze jest dobre opowiadanie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:37
- Przede wszystkim zwracam uwagę na filmy, które są ciekawe, nie nudzą - mówił w Polskim Radiu 24 Franco de Peña, wenezuelski scenarzysta, reżyser.
rozwiń zwiń