X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szokujące odkrycie niemieckich urzędników. Joseph Goebbels honorowym obywatelem Poczdamu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:47
Niemiecki minister propagandy z czasów Adolfa Hitlera Joseph Goebbels wciąż znajduje się na liście byłych i obecnych honorowych obywateli Poczdamu. Hitler i Herrmann Goering zostali pozbawieni honorowego obywatelstwa przez Poczdam po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku.
Joseph Goebbels, Werner von Blomberg i Adolf Hitler
Joseph Goebbels, Werner von Blomberg i Adolf HitlerFoto: IgorGolovniov/Shutterstock

Na stronie poświęconej honorowym obywatelom Poczdamu, odnośnie nominacji Goebbelsa, można przeczytać, że honorowe obywatelstwo przyznane Goebbelsowi przez miasto Babelsberg "nie zostało pośmiertnie odebrane, prawdopodobnie z powodu braku wiedzy o przyznaniu". Jak informuje portal NTV, miasto Babelsberg uczyniło go honorowym obywatelem w 1938 roku, na rok przed włączeniem do Poczdamu.

free niemcy flaga reichstag 1200.png
Miasteczko Babenhausen odbierze Hitlerowi honorowe obywatelstwo

Odkrycia tego dokonali urzędnicy miejscy podczas badań nad listą honorowych obywateli opublikowanej na stronie potsdam.de. Nowe ustalenie prawdopodobnie doprowadzi do pozbawienia Goebbelsa honorowego obywatelstwa. Temat zostanie omówiony przez radnych miejskich "w odpowiednim czasie". Czy tak się stanie już na najbliższym posiedzeniu rady miasta, pozostaje jednak kwestią otwartą - pisze NTV.

Czytaj także:

"To prawda, że mianowanie na honorowego obywatela wygasa wraz ze śmiercią mianowanego, w przypadku Goebbelsa 1 maja 1945 r. W opublikowanej przez miasto na stronie potsdam.de liście honorowych obywateli wymienia się jednak również odebranie honorowego obywatelstwa Adolfowi Hitlerowi i ministrowi spraw wewnętrznych Rzeszy Wilhelmowi Frickowi" - zauważa portal. Poczdam chce się zdystansować także od Goebbelsa.

Goebbels był honorowym obywatelem także w innych miejscach. Na przykład miasto Teltow (Poczdam-Mittelmark) usunęło go z listy dopiero w 2014 roku - prawie 70 lat po zakończeniu wojny. Tam również, zgodnie z ówczesnymi informacjami miasta, winna była "luka w wiedzy".

ng

Czytaj także

96-letnia była sekretarka z obozu Stutthof uciekła w dniu rozprawy. Została zatrzymana

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 16:30
Służby zatrzymały Irmard Furchner - byłą sekretarkę w niemieckim obozie koncentracyjnym w Stuttfofie, która rano miała stanąć przed sądem w Itzehoe na północy Niemiec za współudział w morderstwie w ponad 11 tys. przypadkach. 96-latka zniknęła przed rozpoczęciem procesu. O jej zatrzymaniu poinformował rzecznik sądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Była sekretarka z KL Stutthof zwolniona z aresztu. Jest oskarżona o współudział w zamordowaniu tysięcy więźniów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 16:19
Była sekretarka komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof Irmgard Furchner została zwolniona z więzienia - poinformował sąd w Szlezwiku-Holsztynie. Wczoraj media donosiły, że 96-letnia Niemka, oskarżona o współudział w zabójstwie ponad 11 tysięcy osób, pozostanie w areszcie do połowy października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antysemicki incydent w Niemczech. Piosenkarzowi odmówiono zameldowania w hotelu, bo nosił naszyjnik z gwiazdą Dawida

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 23:58
Piosenkarz Gil Ofarim spotkał się z antysemickimi uwagami w hotelu w Lipsku. Z jego relacji wynika, że odmówiono mu obsługi, gdyż miał na sobie naszyjnik z zawieszką w kształcie gwiazdy Dawida. Politycy i organizacje żydowskie w Niemczech reagują oburzeniem na ten incydent - informuje portal RND.
rozwiń zwiń