X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Białoruska propaganda zrzuca winę na Polskę i UE ws. śmierci imigrantów. Polski ekspert alarmuje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 13:11
"Dopóki Polacy nie zabiją setek ludzi, Unia Europejska będzie akceptować działania Polski" - powiedział ws. sytuacji na granicy jeden z telewizyjnych przedstawicieli rosyjskiej i białoruskiej propagandy. Jak alarmuje ekspert Michał Marek może być to próba przygotowania społeczeństw na rosnącą liczbę zgonów, która związana będzie z możliwą intensyfikacją operacji w okresie jesienno–zimowym.
mat.ilustracyjne
mat.ilustracyjneFoto: twitter.com / Straż Graniczna
1200 mariusz kaminski pap.jpg
Będzie przedłużenie stanu wyjątkowego? Szef MSWiA: musimy podejmować skuteczne działania

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest ciągle napięta. Dochodzi tam do szeregu prowokacyjnych incydentów z udziałem służb białoruskich i do prób masowego łamania integralności polskiej granicy.

Michał Marek, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmujący się analizą bieżących wydarzeń w Rosji, na Białorusi i Ukrainie opublikował na Twitterze fragment dyskusji z białoruskiej telewizji. Jak napisał: "A. Dziermant, jeden z »autorytetów« rosyjskiej i białoruskiej propagandy na temat Zachodu i Polski: »Dopóki Polacy nie zabiją setek ludzi, Unia Europejska będzie tolerować, akceptować działania Polski. Aby Unia zareagowała, musi dojść do katastrofalnej sytuacji«”.

Zdaniem Marka "popularyzacja takich i podobnych (generowanych w ostatnich dniach) przekazów może stanowić formę przygotowywania opinii publicznej Rosji i Białorusi do zrzucenia winy na Polskę i Unię za śmierć poważnej liczby osób". Ekspert zauważył, że może być to związane z możliwą intensyfikacją operacji przerzutu imigrantów w okresie jesienno-zimowym.

Analityk UJ jako kolejny z przykładów białoruskiej narracji o odpowiedzialności Unii Europejskiej za kryzys migracyjny wskazał materiały sugerujące, że migranci "wypychani" przez polsko–białoruską granicę, to osoby zwiezione z całej Europy (czyli migranci, którzy przekroczyli granice EU we Francji, we Włoszech czy w Hiszpanii). 
Zatem zdaniem propagandy Aleksandra Łukaszenki kryzys jest także atakiem NATO na Białoruś.

Piotr Muller free 663.jpg
Powiązania migrantów z terroryzmem. Müller: opinia publiczna musi wiedzieć z jakim zagrożeniem mamy do czynienia

W sieci cały czas pojawiają się także propagandowe materiały Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi. Zdaniem PKGB służby Litwy mają być winne śmierci kolejnego łosia. "Wpis oraz nagranie jest aktywnie kolportowane przez kanały zaangażowane w rosyjską i białoruską propagandę" – napisał Marek.

Dodał, że wpisy akcentują m. in. pasywność funkcjonariuszy litewskich wobec cierpiącego zwierzęcia oraz akcentują pomoc służb białoruskich, które udzieliły mu pomocy. Zdaniem eksperta "to wzmacnianie negatywnego obrazu funkcjonariuszy litewskich i polskich oraz budowa pozytywnego wizerunku służb białoruskich".

***

Od sierpnia odnotowano około 9 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w pasie o szerokości 3 kilometrów przy granicy z Białorusią przez 30 dni. Obejmuje łącznie 183 miejscowości - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Decyzja ma związek z rosnącą liczbą imigrantów na granicy.

Wcześniej rząd Łotwy ogłosił stan wyjątkowy w rejonach granicznych z Białorusią. Stan nadzwyczajny obowiązuje też na Litwie.

dn/Twitter

Czytaj także

"Brakuje synergii". Raport pokazuje dziury w unijnym systemie odsyłania nielegalnych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 07:30
Mechanizmy przeciwdziałania nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej są nieskuteczne - ostrzega Europejski Trybunał Obrachunkowy w najnowszym raporcie. Według kontrolerów ETO Wspólnocie brak spójnej polityki migracyjnej, ma także poważne problemy ze współpracą z państwami ościennymi.
rozwiń zwiń