Polska parafia w Nowym Jorku. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika istnieje już od 150 lat

2021-09-26, 21:23

Polska parafia w Nowym Jorku. Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika istnieje już od 150 lat
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Foto: twitter.com/czaplinskiii

Na nowojorskim Manhattanie rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe 150-lecia polskiego kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To najstarsza polska świątynia na Wschodnim Wybrzeżu.

Wybudowany 150 lat temu przez polskich emigrantów kościół był i jest ostoją wiary i polskości. Tam odbywają się uroczystości religijne i patriotyczne. Przy parafii od 100 lat działa również polska szkoła.

Powiązany Artykuł

jasna góra free shutterstock 1200.jpg
37. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Abp Ryś: rodzina spełnia niesłychaną rolę

Jedną z parafianek była Helena Modrzejewska, która chrzciła tam swojego syna. Tam też odbyła się ceremonia pogrzebowa. W kościele bywali Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, generał Haller i wielu znakomitych artystów i przywódców.

Posłuchaj

150-lecie polskiej parafii na Manhattanie. Z Nowego Joru relacja Małgorzaty Kałuży (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Wnętrze kościoła

Wnętrze świątyni wypełnione jest historycznymi elementami. Na ścianach są obrazy "Wniebowstąpienie" i "Wniebowzięcie" Adama Styki. Świątynia posiada relikwie swojego patrona św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Pawła Pierwszego Pustelnika, św. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny Kowalskiej, a także bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Są także tablice dedykowane Helenie Modrzejewskiej oraz ks. prałatowi Janowi Strzeleckiemu.

Czytaj także:

Na elewacji kościelnego budynku znajduje się płaskorzeźba poświęcona atakom terrorystycznym na WTC z 11 września 2001 r. wraz z prochami polskich ofiar. Jej twórcą jest Andrzej Pityński, który również wykonał popiersie Jana Pawła II stojące przed kościołem.

bf

Polecane

Wróć do strony głównej