X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chaos wyborczy w Berlinie. Brak kart do głosowania, długie kolejki do lokali, maraton w centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 17:36
W kilku lokalach wyborczych w Berlinie zabrakło kart do głosowania. Oprócz wyborów do Bundestagu, w stolicy Niemiec odbywają się też wybory do landtagu. W centrum miasta trwa Maraton Berliński, który spowodował korki i trudności z dostarczeniem brakujących kart do głosowania.
Kolejka do lokalu wyborczego w Berlinie
Kolejka do lokalu wyborczego w BerlinieFoto: Forum/ANNEGRET HILSE

1200 wybory w niemczech pap.jpg
Niemcy ruszyli do lokali wyborczych. Padł rekord w głosowaniu korespondencyjnym

W RFN odbywają się od rana wybory parlamentarne. W Berlinie wybierani są też członkowie Izby Deputowanych (parlamentu kraju związkowego) oraz trwa referendum w sprawie nieruchomości.

"W dzień wyborów powszechnych coraz częściej pojawiają się doniesienia o nieprawidłowościach i opóźnieniach w lokalach wyborczych. (…) Teraz panuje tu chaos. (…) Trzy głosowania i Maraton Berliński razem, to się nie mogło udać. W konsekwencji tego zamieszania brakuje kart do głosowania" - opisuje portal dziennika "Die Welt".

Ponieważ wiele ulic Berlina, szczególnie w centrum, jest zamkniętych z powodu maratonu, wynikły trudności z dowozem brakujących kart do głosowania w kilku lokalach wyborczych.

Głosowanie będzie przedłużone?

O braku kart w wyborach federalnych poinformowały dwa lokale w dzielnicy Wilmersdorf około godz. 15. Frekwencja w wyborach dopisuje, kolejki chętnych do głosowania rosną. "Rozważane jest przedłużenie głosowania, które powinno zakończyć się o godz. 18" - pisze "Die Welt" i dodaje, że po brakujące karty urzędnicy pojechali do biura wyborczego na rowerach. Jak tylko karty dotrą do lokali, głosowanie będzie kontynuowane.

Ulrich Deppendorf, były dziennikarz telewizji ARD, napisał na Twitterze o podobnej sytuacji w dzielnicy Charlottenburg: "W lokalu wyborczym (…) w Charlottenburgu skończyły się karty do głosowania! Nowe nie mogą dotrzeć z powodu maratonu w Berlinie!".

Ponadto "Tagesspiegel" informuje, że w czterech innych lokalach wyborczych w Berlinie także trwa przerwa w głosowaniu, ponieważ skończyły się karty. "Nowe karty nie mogą dotrzeć z powodu maratonu, kolejki się wydłużają" - twierdzi portal gazety.

Szef komisji wyborczej poinformował także o przypadkach braku kart w wyborach do Izby Deputowanych - tu braki wynikły z omyłkowego dostarczenia części kart do niewłaściwego okręgu. Ta sytuacja "nie miała jednak wpływu na wybory federalne" - podkreśla "Die Welt".

kp

Czytaj także

"To wy zadecydujecie, w jakim kierunku podąży nasz kraj". Prezydent Niemiec zaapelował o głosowanie w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 10:20
Frank-Walter Steinmeier wezwał obywateli do oddania głosu w wyborach do Bundestagu. W gazecie "Bild am Sonntag" zaapelował: "Głosujmy razem - na silną demokrację i dobrą przyszłość. Każdy głos się liczy - Twój głos się liczy. Dlatego proszę was: idźcie dziś na wybory!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy: bomba znaleziona w jednej z miejscowości została rozbrojona. Wyborcy mogą już iść do urn

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 16:19
Bomba znaleziona w sobotę wieczorem w Wuppertalu została już rozbrojona, a ewakuowani z zagrożonego obszaru mieszkańcy mogą wrócić do domów - podały lokalne media. Na terenie, gdzie stwierdzono zagrożenie, znajduje się pięć lokali wyborczych. W RFN trwają wybory do parlamentu.
rozwiń zwiń