X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hiszpańskie Obserwatorium Wolności Religijnej: lewicowy rząd atakuje wolność religijną, pretekstem pandemia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 07:53
Hiszpańska partia socjalistyczna PSOE prezentowała się w kampanii wyborczej w listopadzie 2019 r. jako umiarkowana partia centrolewicowa, ale półtora roku po dojściu do władzy okazała się formacją polityczną najbardziej atakującą wolność religijną w Hiszpanii – informuje w swoim raporcie Obserwatorium Wolności Religijnej (OLR), do którego miał dostęp "ABC". Raport, który zostanie opublikowany w b. tygodniu, ujawnia, że głównym celem ataków pozostaje Kościół katolicki.
Bazylika Sagrada Famlia w Barcelonie
Bazylika Sagrada Família w Barcelonie Foto: Shutterstock/Marco Rubino

Jak twierdzi "ABC", podczas pandemii w 2020 r. rządząca PSOE potroiła agresję na podstawowe prawo obywateli do wolności religijnej, zapisane w Konstytucji kraju i w Powszechnej deklaracji praw człowieka. Z 240 ataków na wolność religijną, do których doszło w ub. roku, lewicowe partie rządzące i wspierające rząd były odpowiedzialne za ponad 50 proc. Dziennik podał, że największa liczba agresji miała miejsce ze strony socjalistycznej PSOE - 43 ataki (trzy razy więcej niż w roku poprzednim), a razem z radykalnie lewicowym koalicjantem rządowym, partią Podemos, odpowiada za 40 proc. naruszeń tego prawa. Na trzecim miejscu pod tym względem znalazły się katalońskie partie separatystyczne - CUP, ERC i JxCat (19 incydentów).

W 2020 r. aż 65,8 proc. ataków na wolność religijną dotyczyło Kościoła katolickiego. - W Hiszpanii mają miejsce silne prześladowania religijne, chrześcijan w szczególności, co pokazuje, jak radykalny sekularyzm zakorzenia się w tym kraju, przy bierności, jeżeli nie współpracy władz - powiedziała przewodnicząca Obserwatorium Wolności Religijnej (OLR), Maria Garcia, cytowana we wtorek przez "ABC".

ZOBACZ TAKŻE
1200 karykatura fb.jpg
Antykatolicka karykatura w białoruskiej gazecie. Rzecznik Kościoła: to pluje w twarz kilku milionom katolików

"Nowa forma ataku" w czasie pandemii

Według raportu pandemia stała się pretekstem do ograniczenia wolności religijnej, a 19 proc. naruszeń tego prawa miało bezpośredni związek z restrykcjami rządowymi w celu powstrzymania wirusa. - Podczas COVID-19 pojawiła się nowa forma ataku polegająca na rzekomej ochronie zdrowia publicznego – nakazywane przez władze interwencje w miejscach kultu podczas celebrowania nabożeństw - powiedziała Garcia.

Czytaj także:

Raport dokumentuje kilkadziesiąt incydentów, do których doszło tylko w pierwszych miesiącach po wybuchu pandemii, w tym przeprowadzone przez policję na rozkaz ministra spraw wewnętrznych eksmisje z katedry w Granadzie podczas celebrowania mszy przez arcybiskupa w Wielki Piątek 10 kwietnia 2020. W świątyni przybywało wtedy tylko 20 wiernych, chociaż może pomieścić ponad tysiąc osób.

W bazylice Świętej Rodziny w Barcelonie regionalny rząd Katalonii zezwolił na celebrowanie nabożeństwa w lipcu 2020 r. tylko z udziałem maksymalnie 10 osób, podczas gdy tego samego dnia bazylikę mogło odwiedzić bardzo wielu turystów.

"Lewica chce wyeliminować religię z przestrzeni publicznej"

Organizacja zwróciła uwagę, że rząd inaczej traktuje i reaguje na przestępstwa z nienawiści, np. motywowane homofobią, gdy dotyczą one wierzących.

Lista prześladowań religii większościowej jest długa, a OLR podał konkretne przykłady socjalistycznych polityków, którzy publicznie wyśmiewali i poniżali postaci świętych z powodów ideologicznych. - Lewica chce wyeliminować religię z przestrzeni publicznej, a pandemia jest tylko pretekstem do tego - powiedziała Garcia.

OLR jest organizacją obywatelską utworzona w 2006 r. w celu ochrony praw obywateli do uczestniczenia w życiu publicznym bez dyskryminacji za przekonania religijne.

ms

Czytaj także

Papież zachęcił słowackich chrześcijan do wysiłków na rzecz jedności

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 12:25
Do kontynuowania drogi ekumenicznej zachęcił Franciszek słowackich chrześcijan podczas spotkania Nuncjaturze Apostolskiej w Bratysławie. Było to pierwsze spotkanie podczas podróży apostolskiej papieża do tego kraju.
rozwiń zwiń