X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

ONZ poinformowała o bilansie zmarłych w Donbasie. Od 2014 r. zginęło blisko 45 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:38
- Od początku roku do końca sierpnia w związku z konfliktem w Donbasie na wschodzie Ukrainy zginęło 18 cywilów, a 55 zostało rannych - poinformowała Misja Obserwacyjna ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie.
Zdj. Ilustracyjne
Zdj. IlustracyjneFoto: Shutterstock.com
separatysci donieck forum 1200.jpg
Rosyjscy najemnicy walczą w Donbasie, Syrii i w Afryce. Grupa Wagnera jest "bardzo atrakcyjna" finansowo

Według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka ogólna liczba zmarłych i rannych w związku z konfliktem w Donbasie wynosi 42,5 tys.- 44,5 tys. Dane te dotyczą okresu od 14 kwietnia 2014 roku do 31 sierpnia 2021 roku.

Zginęło 13,2 tys.-13,4 tys. osób, w tym co najmniej 3393 cywilów, ok. 4,2 tys. ukraińskich wojskowych i ok. 5,8 tys. członków formacji zbrojnych (osób walczących po stronie wspieranych przez Rosję separatystów).

Bilans ofiar wśród cywilów obejmuje 298 osób, które były na pokładzie zestrzelonego w lipcu 2014 roku samolotu malezyjskich linii lotniczych.

"Nieostrożne posługiwanie się bronią"

Jak podkreśliła misja, liczba ofiar wśród ukraińskich wojskowych i zbrojnych formacji (separatystów) obejmuje też przypadki śmiertelne związane z nieostrożnym posługiwaniem się bronią, wypadkami drogowo-transportowymi, chorobami podczas służby, zabójstwami i samobójstwami, które stanowią około 30 proc. ogólnego bilansu zgonów.

ONZ zarejestrował 152 przypadki śmierci dzieci w związku z konfliktem - zginęło 102 chłopców i 50 dziewczynek. Włączając w ten bilans 80 dzieci, które były na pokładzie zestrzelonego samolotu, liczba osób niepełnoletnich, które zginęły w związku z konfliktem, wynosi co najmniej 232.

Liczba rannych szacowana jest na 29,6 tys.–33,6 tys. osób, w tym 7 tys.-9 tys. to cywile, 9,8 tys.-10,8 tys. ukraińscy wojskowi i 12,8 tys.-13,8 tys. członkowie formacji zbrojnych.

Bilans rannych dzieci

Liczba rannych dzieci od początku konfliktu to 403. Jak przekazała misja obserwacyjna, liczba obejmuje dzieci, które w wyniku działań zbrojnych doznały jakichkolwiek uszkodzeń ciała. Bilans nie dotyczy dzieci, które doświadczyły tylko psychicznych i psychosomatycznych zaburzeń, ani dzieci, które doznały uszczerbku na zdrowiu w związku z problemami z dostępem do lekarstw.

Szacunki dotyczące rannych dzieci nie są całkowite, ale obrazują skalę zjawiska - zaznaczyła misja. Największa luka dotycząca tych danych dotyczy lat 2014 i 2015. Kilkadziesiąt przypadków jest na etapie sprawdzania.

Czytaj także:

Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 roku według misji w związku z konfliktem zginęło 18 cywilów, a 55 zostało rannych. Jak podkreślono, to o ok. 38 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku, kiedy zginęło 19 osób, a 98 zostało rannych.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - Doniecką i Ługańską.


PAP/ jb

Czytaj także

Kolejny przypadek naruszenia zawieszenia broni w Donbasie. Zginął ukraiński żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 12:14
Jeden ukraiński żołnierz zginął, a trzech zostało rannych minionej doby w ostrzale ze strony wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły ukraińskie odpowiedziały ogniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Donbasie wskutek ostrzału separatystów zginął cywil

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
Ofiara śmiertelna to 86-letni mieszkaniec wsi Nowoseliwka, położonej w pobliżu linii rozdziału sił w Donbasie
rozwiń zwiń