X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Paweł Jabłoński na spotkaniu ONZ: przejęcie Afganistanu przez talibów było geopolitycznym trzęsieniem ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 15:19
Jak poinformowało MSZ, podniesienie świadomości społeczności międzynarodowej co do sytuacji humanitarnej i pilnych potrzeb ludności w Afganistanie było jednym z celów spotkania zorganizowanego na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, w którym udział wziął wiceszef resortu Paweł Jabłoński. Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej w siedzibie ONZ w Genewie. 
Paweł Jabłoński na spotkaniu z inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ
Paweł Jabłoński na spotkaniu z inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZFoto: gov.pl

Jak podkreślono w komunikacie resortu spraw zagranicznych, Afganistan stoi obecnie w obliczu niezwykle trudnej sytuacji, na którą składa się nie tylko przedłużający się konflikt, ale również dotkliwe susze oraz pandemia COVID-19.

zbigniew rau free gov 663.jpg
Kryzys w Afganistanie i relacje dwustronne. Zbigniew Rau rozmawiał z szefem dyplomacji Pakistanu

"Jeszcze przed ofensywą talibów 18 milionów Afgańczyków - prawie połowa populacji - potrzebowało pomocy. Tylko od stycznia 2021 roku ponad 550 tys. osób zostało przesiedlonych. Jeden na trzech Afgańczyków stoi w obliczu zagrożenia żywnościowego, a ponad połowa dzieci poniżej piątego roku życia znajduje się na krawędzi ostrego niedożywienia" - czytamy w komunikacie MSZ.

Zwrócono w nim uwagę, że poważna susza potęguje kryzys humanitarny, a nadchodząca zima może go tylko pogłębić. "Trudna sytuacja polityczna nasili jeszcze te potrzeby oraz zwiększy liczbę osób, które wymagać będą pilnego humanitarnego wsparcia, dlatego ONZ wzywa społeczność międzynarodową do wzmocnienia zaangażowania w Afganistanie" - głosi komunikat resortu spraw zagranicznych.

Solidarność z Afgańczykami

MSZ podało, że celem spotkania, w którym uczestniczył wiceminister Jabłoński, było "podniesienie świadomości społeczności międzynarodowej nt. sytuacji humanitarnej i pilnych potrzeb ludności w Afganistanie oraz mobilizacja państw w odpowiedzi na zaktualizowany apel ONZ na rzecz Afganistanu".

Czytaj także: 

"Wydarzenie miało na celu wyrażenie solidarności i zobowiązań wobec narodu afgańskiego w obliczu pogarszającej się sytuacji humanitarnej w kraju" - zaznaczono. Podczas spotkania zaapelowano o zapewnienie ciągłego dostępu do pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej.

Pomoc dla Afgańczyków kluczowym priorytetem

forum-0558086047 (1).jpg
Ataki na nowego rzecznika. Wiceszef MSZ: są motywowane nienawiścią i nietolerancją

Cytowany w komunikacie wiceminister Jabłoński powiedział podczas spotkania, że "przejęcie Afganistanu przez Talibów było geopolitycznym trzęsieniem ziemi". Zapewnił także, iż "Polska ma pełną świadomość, że niestabilna sytuacja gospodarcza i bezpieczeństwa w Afganistanie może wywołać poważne problemy wewnętrzne".

"Wspieranie ludności Afganistanu to obowiązek nie tylko o charakterze humanitarnym. Ma to również ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszych obywateli w całej Europie. Uważamy, że w obecnych okolicznościach, oferowanie Afgańczykom znacznej pomocy humanitarnej powinno być kluczowym priorytetem społeczności międzynarodowej" - mówił wiceszef MSZ. Jabłoński zapewnił, że "Polska będzie wspierać wysiłki ONZ na rzecz pomocy całej ludności Afganistanu".

MSZ poinformowało, że w wydarzeniu wzięli udział m.in.: sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, jego zastępca ds. pomocy humanitarnej Martin Griffith, dyrektor wykonawcza Funduszu NZ na rzecz Dzieci (UNICEF) Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley oraz dyrektor wykonawcza Funduszu Ludnościowego NZ (UNFPA) Natalia Kanem.

ng

Czytaj także

Szef MSZ z wizytą w Wilnie. W planach rozmowy o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 08:36
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczął oficjalną wizytę w Wilnie. Wyjazd ma wymiar symboliczny - wczoraj minęło 30 lat od wznowienia relacji dyplomatycznych między Polską a Litwą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maryja Kalesnikawa i Maksim Znak skazani. Wiceszef MSZ: to zasługuje na stanowcze potępienie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 19:20
"Decyzja władz Białorusi o skazaniu Kalesnikawej i Znaka na kary więzienia zasługuje na stanowcze potępienie. To jawne deptanie praw człowieka i kolejny krok mający zastraszyć społeczeństwo białoruskie" - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobry interes dla obu stron". Wiceszef MSZ o wsparciu przez Niemcy Inicjatywy Trójmorza

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 18:58
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński jest pewien, że niezależnie od wyniku wyborczego nowy niemiecki rząd będzie kontynuował wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister spraw zagranicznych podsumował 5 lat współpracy państw leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.
rozwiń zwiń