X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dwie postaci, które z bliska poznały krzyż". Papież na Węgrzech o beatyfikacji w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 13:58
Przebywający w Budapeszcie papież Franciszek mówił w niedzielę na zakończenie mszy o warszawskiej beatyfikacji prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. - Przykład nowych błogosławionych niech pobudza nas do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości - powiedział.
Franciszek podczas mszy świętej na Węgrzech
Franciszek podczas mszy świętej na WęgrzechFoto: PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Zwracając się do tysięcy wiernych przed modlitwą Anioł Pański, papież podkreślił: "Dziś, niedaleko stąd, w Warszawie dokonuje się ogłaszanie błogosławionymi dwojga świadków Ewangelii: kardynała Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Czackiej, założycielki Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża".

- Dwie postaci, które z bliska poznały krzyż: prymas Polski, aresztowany i internowany, zawsze był mężnym pasterzem według Serca Chrystusowego, heroldem wolności i godności człowieka; siostra Elżbieta, która w młodości straciła wzrok, poświęciła całe swoje życie pomocy niewidomym - dodał papież.

Posłuchaj
00:54 11290805_1.mp3 Papież celebrował mszę na zakończenie Kongresu Eucharystycznego (Wojciech Stobba/IAR)

 

Papież Franciszek free 1200
Wymowny gest papieża Franciszka. Ucałował fotografię kard. Wyszyńskiego

Ciemność w światłość

Zaznaczył następnie: "Przykład nowych błogosławionych niech nas pobudza do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości".

Na zakończenie mszy zamykającej 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny i swoją wizytę w Budapeszcie Franciszek podkreślił: "Dziękuję wielkiej węgierskiej rodzinie chrześcijańskiej, którą pragnę objąć w jej obrzędach, w jej historii, w siostrach i braciach katolikach oraz innych wyznań, wszystkich zmierzających do pełnej jedności".

Papież wyraził wdzięczność władzom cywilnym i religijnym i podziękował narodowi węgierskiemu.Przywołał słowa z hymnu Kongresu: "Przez tysiąc lat krzyż był filarem twego zbawienia, niech także teraz znak Chrystusa będzie dla ciebie obietnicą lepszej przyszłości".

- Tego wam życzę, aby krzyż był waszym mostem między przeszłością a przyszłością! Poczucie religijne jest siłą życiową tego narodu, tak bardzo przywiązanego do swoich korzeni - wskazywał.

Franciszek zauważył zarazem: "Ale krzyż, umieszczony w ziemi, zaprasza nas nie tylko, byśmy się dobrze zakorzenili, lecz także wznosi i wyciąga swe ramiona do wszystkich - zachęca nas, abyśmy zachowali mocne korzenie, nie okopując się jednak w swych pozycjach; abyśmy czerpali ze źródeł, otwierając się na spragnionych naszych czasów".

- Moim życzeniem jest, abyście byli właśnie tacy: ugruntowani i otwarci, zakorzenieni i pełni szacunku - mówił papież Węgrom.

Przed godziną 15 Franciszek odleci z Budapesztu do Bratysławy i rozpocznie trzydniową wizytę na Słowacji.

dz

Czytaj także

Papież: duchowa światowość to najgorsze zło, jakie może przydarzyć się Kościołowi

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 21:07
- Duchowa światowość to "najgorsze zło, jakie może przydarzyć się Kościołowi, nawet gorsze niż czasy papieży z konkubinami" - powiedział w sobotę papież Franciszek karmelitom bosym. Wytknął watykańskiemu dziennikowi, że "przestraszył się" tych słów, gdy wypowiedział je wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek w Budapeszcie. Poprowadzi mszę świętą wieńczącą Kongres Eucharystyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:29
Tysiące wiernych przybywają w niedzielę na Plac Bohaterów w Budapeszcie na mszę, którą przed południem odprawi papież Franciszek. Uroczysta liturgia na głównym placu zakończy trwający od tygodnia 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Biskup Rzymu spotkał się z premierem i prezydentem Węgier, a także biskupami, przedstawicielami Rady Ekumenicznej i wspólnoty żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poprosiłem, by nie dopuścił do zniknięcia chrześcijańskich Węgier". Orban o spotkaniu z papieżem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:52
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że podczas spotkania z papieżem w Budapeszcie poprosił Franciszka, by nie pozwolić zniknąć chrześcijańskim Węgrom. Szef rządu napisał o tym na Facebooku.
rozwiń zwiń