X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek w Budapeszcie. Poprowadzi mszę świętą wieńczącą Kongres Eucharystyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:29
Tysiące wiernych przybywają w niedzielę na Plac Bohaterów w Budapeszcie na mszę, którą przed południem odprawi papież Franciszek. Uroczysta liturgia na głównym placu zakończy trwający od tygodnia 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Biskup Rzymu spotkał się z premierem i prezydentem Węgier, a także biskupami, przedstawicielami Rady Ekumenicznej i wspólnoty żydowskiej.
Tysiące wiernych przybywają na Plac Bohaterów w Budapeszcie na mszę, którą odprawi papież Franciszek
Tysiące wiernych przybywają na Plac Bohaterów w Budapeszcie na mszę, którą odprawi papież FranciszekFoto: PAP/Stefano Spaziani

Papież przyleciał do stolicy Węgier na siedem godzin, a głównym celem wizyty jest właśnie msza, zamykająca to ważne wydarzenie kościelne o 140-letniej historii.

Franciszek spotkał się z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem w budapeszteńskim Muzeum Sztuk Pięknych. Następnie, w trakcie spotkania z delegacją Rady Ekumenicznej i przedstawicielami wspólnoty żydowskiej, papież nawiązał w swoim przemówieniu do jednego z symboli stolicy Węgier - mostu łańcuchowego na Dunaju.

- Most łączy dwie części. W tym sensie przypomina fundamentalne w Piśmie Świętym pojęcie Przymierza. Bóg Przymierza prosi nas, abyśmy nie ulegali logice izolacji i partykularnych interesów. W tym kraju wy, którzy reprezentujecie religie większościowe, macie za zadanie stworzenie warunków, w których wolność religijna będzie respektowana i promowana przez wszystkich - powiedział Franciszek.

Czytaj więcej: 

1200.jpg
"Możecie się tu bawić, ile chcecie". Papież przyjął dzieci w Watykanie

Sektory na placu zapełniają się wiernymi z wielu krajów. Jest wśród nich wielu przedstawicieli duchowieństwa, którzy uczestniczyli w kongresie. Przybyło też wielu młodych Węgrów, są całe rodziny z dziećmi.

Na placu dominuje radosny nastrój oczekiwania na papieża. Oczekuje się przybycia około 200-osobowej grupy Polaków, w tym reprezentantów węgierskiej Polonii.

W Budapeszcie przypomina się, że to w tym mieście w 1938 roku odbył się 34. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, ostatnie takie wydarzenie przed drugą wojną światową.

Po południu Franciszek uda się na Słowację.

Czytaj także

Budapeszt przygotowuje się do wizyty papieża. W niedzielę Franciszek przyleci do Węgier

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 20:19
W Budapeszcie trwają ostatnie przygotowania przed niedzielną wizytą papieża Franciszka. Przyglądają się im mieszkańcy stolicy Węgier oraz turyści.
rozwiń zwiń