X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Badania nad otyłością polityków i komunikacją kotów z ludźmi. Rozdano nagrody Ig Nobla 2021

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 15:17
Metoda zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych, związki chemiczne emitowane przez kinomanów, najlepszy sposób na transport nosorożca drogą powietrzną czy badania przeżutej gumy do żucia - to niektóre z tematów prac naukowych, jakie wyróżniono podczas 31. ceremonii wręczenia nagród Ig Nobla.
Annals of Improbable Research -  rozdanie nagród z 2015 roku
Annals of Improbable Research - rozdanie nagród z 2015 rokuFoto: Forum/Brian Snyder

Nagrody Ig Nobla to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla, przyznawane za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia", i za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". Zostały wręczone w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Wydarzenie zorganizował magazyn "Annals of Improbable Research", a mistrzem ceremonii był jego redaktor Marc Abrahams. Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii uroczystość odbyła się w formie telekonferencji.

Nagrodę w dziedzinie chemii zdobył międzynarodowy zespół badaczy za pracę polegającą na pomiarze poziomu lotnych związków organicznych (VOCs), wydzielanych przez widzów podczas oglądania filmów w kinie. Celem naukowców było ustalenie, czy te substancje chemiczne korelują z seksem, przemocą i innymi zachowaniami pokazywanymi w filmach. Jak się okazało, poziom izoprenu najlepiej korelował z oddziaływaniem ekranowych treści na widzów, co mogłoby znaleźć praktyczne zastosowanie przy przyznawaniu filmowi kategorii wiekowej.

Czytaj więcej: 


Sporą domieszkę wiedzy z chemii zawiera też praca, nagrodzona w dziedzinie entomologii - czyli nauki o owadach, przyznana badaczom z Centrum Ekologii i Kontroli Wektorów Chorób Marynarki Wojennej USA. Ich prowadzone 40 lat temu badania pozwoliły opracować "Nową metodę kontroli karaluchów na okrętach podwodnych", skuteczną w 98 proc. Aby pozbyć się tych pasażerów na gapę, zespół marynarki wojennej użył, zgodnie z zaleceniami naukowców, dichlorfosu – organofosforanu, który został zakazany w UE w 1998 r. ze względu na jego toksyczność. 

satelita w kosmosie kosmos nasa ISS free shutter 1200.jpg
Współczesna geodezja wykorzystuje satelitarne systemy nawigacyjne


W dziedzinie biologii tegoroczną nagrodę odebrała Susanne Schötz z Lund University (Szwecja). Doceniono liczne badania, w których analizowała, w jaki sposób koty komunikują się z ludźmi poprzez m.in. mruczenie, modulowane tony, miauczenie, jęki, piski, syczenie, warczenie i wycie. Badaczkę zainspirowało jej wcześniejsze odkrycie, że gepard i kot domowy mruczą z tą samą częstotliwością 30 Hz.

Pavlo Blavatskyy, profesor ekonomii w Montpellier Business School, nagrodę Ig Nobel otrzymał w dziedzinie ekonomii "za odkrycie, że otyłość polityków danego kraju może być dobrym wskaźnikiem korupcji tego kraju". Zdaniem autora pozwalający ocenić otyłość wskaźnik BMI jest również dobrym wskaźnikiem korupcji.

Nagroda w dziedzinie ekonomi

Tę zagrodę zdobył zespół Manuela Porcara z Uniwersytetu w Walencji, który analizował znalezione na ulicy kawałki przeżutej gumy do żucia.

Coraz więcej uwagi naukowcy poświęcają wyjątkowo ekologicznej metodzie przemieszczania się, jaką jest chodzenie pieszo. Tegoroczna nagroda w dziedzinie fizyki trafiła do badaczy, którzy przeprowadzili "eksperymenty, aby dowiedzieć się, dlaczego piesi nie kolidują nieustannie z innymi pieszymi". Czujniki umieszczone na trzech stacjach kolejowych zarejestrowały w ramach ich badania ruchy ponad pięciu milionów osób.

Jednocześnie nagrodą w dziedzinie kinetyki uhonorowano eksperymenty mające wyjaśnić, dlaczego piesi czasami jednak się zderzają. W przypadku eksperymentów z udziałem studentów przyczyną kolizji byli rozmawiający przez telefony komórkowe.

Pokojowa nagroda Ig Nobla

Ta nagroda powędrowała do zespołu Davida Carriera z University of Utah "za przetestowanie hipotezy, że ludzie wyewoluowali brody, aby chronić się przed ciosami w twarz". Jak wykazały eksperymenty z kośćmi pokrytymi ogoloną lub owłosioną skórą owcy, broda faktycznie daje wrażliwym obszarom twarzy pewną ochronę przed uderzeniami, absorbując o około 30 proc. więcej energii, niż goła skóra.

W dziedzinie transportu za najbardziej godne Ig Nobla uznano eksperymenty zespołu Robina W. Radcliffe'a z Cornell University - dzięki którym wiadomo, że po podaniu środka nasennego nosorożca transportowanego drogą powietrzną najbezpieczniej jest zawiesić pod helikopterem do góry nogami. Przewóz zagrożonych wyginięciem nosorożców czarnych w inne lokalizacje ma zapobiec kojarzeniu się blisko spokrewnionych osobników, a kiepskie afrykańskie drogi utrudniają transport ciężarówką.

nj

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT wynalazek NAUKA