X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szwecja: do kraju wróciły trzy obywatelki wspierające ISIS. Wydalono je z obozu w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 06:33
Do Sztokholmu powróciły w poniedziałek pierwsze trzy kobiety ze szwedzkim obywatelstwem, które wspierały Państwo Islamskie (IS). Zostały one wydalone z obozu w Syrii przez Kurdów z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa. Dwie z nich po przesłuchaniu zostały aresztowane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Fotokon

Według MSZ Szwecji państwo szwedzkie ma obowiązek przyjąć deportowane osoby, następnie zajmą się nimi organy ścigania. Kobiety po wylądowaniu na sztokholmskim lotnisku Arlanda zostały przewiezione na przesłuchanie przez policję, a ich sześciorgiem dzieci zajęły się służby socjalne.

Czytaj także:
państwo islamskie terroryzm dżihadyści 1200 free
Jeden z najbardziej krwawych ataków ISIS od początku roku w Iraku. Kilkunastu policjantów nie żyje

W Szwecji członkostwo w organizacji terrorystycznej nie jest niezgodne z prawem, co według ekspertów utrudnia ściganie osób wspierających IS. Problemem jest zebranie dowodów, gdy podejrzani pozbywają się telefonów komórkowych. Jednak minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg uważa, że kobiety mogą zostać oskarżone o "zbrodnie wojenne".

Szwedzka prokuratura wydała w poniedziałek komunikat, w którym oświadczyła, że wszczęto wstępne śledztwo wobec osób powracających z terenów kontrolowanych przez IS.

Czytaj także:

Wsparcie ISIS

Czytaj także:
1200, talibowie, shutterstock.jpg
"Szariat nie sprzyja demokracji i prawom człowieka". Dr Zaborowski o rządach talibów w Afganistanie

Według szwedzkich służb specjalnych SAPO ze Szwecji od 2012 roku na Bliski Wschód, aby wspierać IS, wyjechało ok. 300 osób, z czego jedna trzecia to kobiety. Wiele z nich wraz ze swoimi dziećmi przebywa obecnie w trudnych warunkach sanitarnych w obozach w północnej Syrii, gdzie trafiły po odwrocie dżihadystów.

Jak podała szwedzka agencja TT, kobiety zostały wydalone z Syrii z obozu z regionu kontrolowanego przez Kurdów z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa. Miały one próbować rekrutować kolejne osoby ze Szwecji.

Do tej pory Szwecja jako jedyne państwo skandynawskie odmawiała sprowadzenia zradykalizowanych kobiet.

jbt

Czytaj także

Bojownicy Państwa Islamskiego wracają do Szwecji. Władze myślą, jak im pomóc

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 13:21
Około 150 Szwedów powróciło w ostatnim czasie z Syrii i Iraku, gdzie brałi udział w działaniach wojennych w szeregach tzw. Państwa Islamskiego (IS). Krajowa Koordynator ds. radykalnego ekstremizmu - Anna Carlstedt pisze w artykule w dzienniku "Dagens Nyheter", że są braki w programie pomocowym dla powracających byłych bojowników IS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamachowcy, którzy w 2015 r. zabili w Paryżu 130 osób, planowali kolejny atak. Nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 17:35
Zamachowcy, którzy w 2015 r. zabili w Paryżu 130 osób, planowali w tym samym czasie atak na amsterdamskie lotnisko Schiphol - wynika z akt procesowych grupy dżihadystów, którzy staną przed sądem w stolicy Francji w najbliższą środę.
rozwiń zwiń