X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie boimy się, jesteśmy zjednoczone". Demonstracja w obronie praw kobiet w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 21:51
Niewielka grupa Afganek protestowała w pobliżu pałacu prezydenckiego w Kabulu, domagając się równych praw od rządzących krajem talibów. Był to drugi taki protest w ciągu dwóch dni.
Protest kobiet w Kabulu
Protest kobiet w KabuluFoto: PAP/EPA/STRINGER

Po opanowaniu Kabulu i przejęciu kontroli nad niemal całym Afganistanem talibowie obiecali bardziej umiarkowaną formę rządów islamskich niż wtedy, gdy rządzili tym krajem w latach 1996-2001. Jednak wielu Afgańczyków, zwłaszcza kobiet, z głębokim sceptycyzmem przyjęło te zapewnienia i obawia się cofnięcia praw zdobytych w ciągu ostatnich dwóch dekad.

1200 tahir jedynka.jpg
"Teraz, jak nigdy przedtem, ważne jest, by świat wywierał presję na talibów". Ambasador o sytuacji w Afganistanie

Protestujące w stolicy Afganistanu kobiety domagały się dostępu do edukacji, prawa powrotu do pracy i udziału w rządzeniu krajem. "Wolność to nasze motto. Z tego jesteśmy dumne" - napisano na jednym z transparentów.

Czytaj także:

W czwartek podobna manifestacja odbyła się w Heracie na zachodzie Afganistanu. Około 50 kobiet demonstrowało tam, podkreślając, że mają prawo do pracy, nauki i bezpieczeństwa. "Nie boimy się, jesteśmy zjednoczone", "mamy prawo do edukacji, pracy i bezpieczeństwa" - skandowały uczestniczki demonstracji przed urzędem gubernatora prowincji.

Podczas pierwszego rządu talibów w Afganistanie w latach 1996-2001 zdecydowana większość kobiet i dziewcząt była pozbawiona możliwości pracy i edukacji. W przestrzeni publicznej kobiety mogły przebywać tylko w towarzystwie męskiego krewnego, musiały też nosić burki, które zakrywają całe ciało, w tym twarz.

dz

Czytaj także

Ciężkie walki w Dolinie Pandższeru. Talibowie atakują ostatni niezdobyty region w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 16:37
Nasilają się ataki talibów na pozycje bojowników Narodowego Frontu Oporu (NRF) dowodzonego przez Ahmada Masuda w Dolinie Pandższeru na północnym wschodzie Afganistanu - poinformowała katarska telewizja Al-Dżazira. Stacja przekazała, że w piątek rano doszło do eskalacji walk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górka-Winter: Afganistan pokazał, że państwa Unii po raz kolejny były zależne od USA

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 20:40
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych członkowskich Unii Europejskiej ocenił, że kraje członkowskie powinny mieć więcej do powiedzenia w świecie, by bronić swoich interesów i wartości oraz bronić obywateli. Uznał, że Unia powinna mieć swoje siły szybkiego reagowania. - Afganistan jest kolejnym elementem otrzeźwiającym - ocenia Beata Górka-Winter z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wichrzyciele zostali pokonani". Talibowie poinformowali o przejęciu pełnej kontroli nad Afganistanem

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 20:16
Siły talibskie przejęły pełną kontrolę nad Afganistanem po tym, jak opanowały Dolinę Pandższeru na północnym wschodzie kraju - podała agencja Reuters, powołując się na trzy talibskie źródła. Jednak przejęciu Afganistanu przez talibów zaprzeczają obrońcy doliny Pandższeru.
rozwiń zwiń