X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szokujące doniesienia BBC. Mimo ostrzeżeń o zamachu, brytyjska ambasada kierowała Afgańczyków na lotnisko

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:56
Na kilka godzin przed zamachem w pobliżu lotniska w Kabulu z 26 sierpnia, gdy już były wiarygodne informacje o możliwym ataku, personel brytyjskiej ambasady nadal instruował Afgańczyków, by udawali się w stronę bramy, gdzie później nastąpił atak - podało BBC.
Lotnisko w Kabulu
Lotnisko w KabuluFoto: Forum/STRINGER

1200.jpg
Dramatyczne sceny z Kabulu były do uniknięcia? Szokujące doniesienia "Washington Post"

Według e-maili, które widzieli dziennikarze nadawanego w BBC Two programu Newsnight, choć władze Wielkiej Brytanii i USA ostrzegały, że atak w pobliżu lotniska jest nieuchronny, personel ambasady nadal informował ludzi, by użyli bramy Abbey Gate w pobliżu hotelu Baron. Tam gromadzili się ludzie, czekając na możliwość ewaluacji przez wojska państw zachodnich i to właśnie tam przeprowadzony został samobójczy atak, w którym zginęły co najmniej 183 osoby, w tym dwóch mężczyzn z podwójnym brytyjsko-afgańskim obywatelstwem i dziecko innej takiej osoby.

BBC cytuje anonimowo troje Afgańczyków, w tym przynajmniej dwoje uprawnionych do ewakuacji do Wielkiej Brytanii, którzy mówią, iż wysyłane w dniu ataku zalecenia były "mylące i sprzeczne". Jak wskazują, nie było jasne, czy rada, by trzymać się z dala od lotniska, dotyczyła wszystkich, czy tylko tych, którzy nie zostali jeszcze poinstruowani, by udać się na lotnisko w celu ewakuacji. Jeden z rozmówców mówi, że personel ambasady pytał go poprzez e-mail, czy znajduje się aktualnie przy właściwej bramie, czyli Abbey Gate.

25 sierpnia, dzień przed atakiem, brytyjskie MSZ ostrzegło przed podróżami na lotnisko w Kabulu. "Sytuacja w kwestii bezpieczeństwa w Afganistanie pozostaje niestabilna. Istnieje ciągłe i wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym. Nie podróżuj na międzynarodowe lotnisko im. Hamida Karzaja w Kabulu. Jeśli jesteś w okolicy lotniska, oddal się w bezpieczne miejsce i czekaj na dalsze porady" - napisano.

Czytaj także:

W odpowiedzi na doniesienia o e-mailach instruujących, by udać się w stronę Abbey Gate, rzecznik brytyjskiego rządu powiedział BBC: "Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo w niezwykle trudnych i zmieniających się warunkach. Zmieniliśmy wytyczne dotyczące podróży, gdy tylko pojawiło się zwiększone zagrożenie terrorystyczne i zapewniliśmy, że wszyscy operatorzy sieci telefonicznych przekazali tę radę, a także wyraźnie przekazaliśmy na miejscu zalecenie, aby się rozejść. Badamy, w jaki sposób mogło dojść do wysłania wiadomości e-mail sprzecznych z tą radą".

kp

Czytaj także

"Z każdą władzą trzeba podtrzymywać relacje". Rosyjski dyplomata o kontaktach z talibami

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 12:02
- Władze Rosji aktywnie nawiązują kontakty z talibami; z każdą władzą w Afganistanie trzeba podtrzymywać normalne relacje - powiedział rosyjski dyplomata Zamir Kabułow, specjalny przedstawiciel prezydenta Władimira Putina ds. Afganistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Brukseli nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE. Tematem sytuacja w Afganistanie i migracja

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 05:09
W Brukseli dziś nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych (pocz.ok.13.00) poświęcone sytuacji w Afganistanie i kwestiom migracji.
rozwiń zwiń