X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Luksusowe wille i osiedla baronów narkotykowych. Niemiecki magazyn na tropie majątków szefów mafii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 14:41
Mafiosi narkotykowi i ich luksusowe wille ukształtowały oblicza całych miast. Obecnie mafijne posiadłości we Włoszech, Meksyku czy Berlinie są konfiskowane i zwracane społeczeństwu. Tematowi przyjrzał się niemiecki magazyn "Spiegel".
Apartamentowiec Miramar, na północ od Meksyku, gdzie w 2014 roku aresztowano Guzmna
Apartamentowiec Miramar, na północ od Meksyku, gdzie w 2014 roku aresztowano GuzmánaFoto: Forum/EFE/STR
cbśp narkotyki free 1200.jpg
Międzynarodowa współpraca CBŚP w walce z przestępczością narkotykową. Blisko 1000 zatrzymanych, ogromne straty narkobiznesu

W krajach takich jak Włochy czy Meksyk, gdzie organizacje przestępcze mają duże wpływy, szefowie mafii i karteli kształtują duże obszary miast "aby zarabiać na zamówieniach publicznych lub prać pieniądze, nie tylko budując luksusowe wille dla siebie i swoich rodzin, ale nierzadko i całe osiedla".

Wiele domów wyposażonych jest w podziemne bunkry i tunele, które mają pomóc im przy przemycie lub ucieczce - opisuje "Spiegel".

Jedno z takich porzuconych osiedli znajduje się w okolicach Palermo na Sycylii. Firma powiązana z szefem mafii budowała tam wille od lat 70. XX wieku. W chwili wstrzymania projektu przez władze trwała budowa 170 willi, które pozostają niedokończone do dziś. - Niestety, w wielu miastach na południu Włoch widoczne są ślady budynków mafijnych, które zmieniły charakter tych miejsc - mówi "Spieglowi" sycylijski fotograf Alessio Mamo.

"Włochy skonfiskowały ponad 36 tys. posiadłości mafijnych"

- Architektura i handel narkotykami są ze sobą nierozerwalnie związane - podkreśla Eloy Méndez, meksykański architekt i urbanista, który bada "narko-architekturę" w Meksyku. - Reprezentacyjne budynki przestępców są jak ich własny język, którym chcą się popisać i wyróżnić, często kiczowaty i przesadny - dodaje Méndez.

Budynki są symbolami władzy, za ich pośrednictwem mafijne klany i kartele dominują w przestrzeni publicznej i kontrolują okolice, ale rządy i społeczności próbują je odzyskać. Od 1982 r. Włochy skonfiskowały ponad 36 tys. posiadłości mafijnych - informuje "Spiegel".

Czytaj również:

- Konfiskata jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z przestępczością zorganizowaną, zakłóca ich działalność i działa odstraszająco - potwierdza Zora Hauser, która prowadzi badania nad mafią na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wg organizacji antymafijnej Libera, już tysiąc włoskich społeczności otrzymało budynki lub grunty skonfiskowane przez państwo na cele społeczne, a ok. 900 organizacji non-profit lub spółdzielni zarządza byłymi nieruchomościami mafijnymi.

pap el chapo meksyk 1200.jpg
Dom "El Chapo" główną nagrodą w loterii. Pieniądze pomogą w walce z COVID-19

W Niemczech śledczy skonfiskowali 77 nieruchomości

Przykładami działań z Włoch zainspirował się m.in. Berlin, gdzie skonfiskowane majątki przestępców również mają być przeznaczane na cele charytatywne i społeczne. W 2018 roku śledczy skonfiskowali 77 nieruchomości, należących do klanu Remmo, w tym apartamentowce i mieszkania, ale także willę w berlińskiej dzielnicy Neukoelln, która zostanie przeznaczona na ośrodek dla młodzieży - pisze "Spiegel".

Wille przestępców nagrodą w loterii w Meksyku 

Meksyk z kolei chce przeznaczyć na loterię niektóre z nieruchomości, skonfiskowane skorumpowanym politykom i bossom narkotykowym. We wrześniu na loterię trafi dom, z którego uciekł »El Chapo« Guzmán w 2014 r., a także willa pod Mexico City, która należała do byłego szefa kartelu Juarez. Za równowartość ok. 11 euro (250 pesos), bo tyle kosztuje los, można będzie wygrać willę. Rząd Meksyku chce przeznaczyć dochody z tej loterii na kampanię szczepień koronawirusowych.

nt

Czytaj także

"Wańka" i "Parasol" na wolności. Sąd uchylił areszty bossom mafii pruszkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 21:39
Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił we wtorek areszty wobec bossów "Pruszkowa" - donosi portal tvp.info. Decyzja warszawskiego sądu oznacza, że mafiosi "Wańka" i "Parasol" wyjdą na wolność. "Słowik" pozostanie w zakładzie, ponieważ ciąży na nim kara za aferę z aresztem na Białołęce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TVPInfo: "Słowik" zostanie za kratami. To jedyny boss "Pruszkowa", który nie cieszy się wolnością

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:58
Andrzej Z., jedyny z bossów "Pruszkowa", który nie jest wolności, przegrał batalię z mazowieckimi "pezetami" o zakończenie dziewięciomiesięcznego aresztu tymczasowego - poinformował w piątek portal TVPInfo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udana akcja CBA. Kolejne zatrzymanie w związku z działaniem mafii paliwowej

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:03
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Poznaniu kolejną osobę zamieszaną w działanie tzw. mafii paliwowej. Zatrzymany mężczyzna należał do zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2013-2018.
rozwiń zwiń