X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polaków i Estończyków łączy umiłowanie wolności". Trwa wizyta zagraniczna marszałek Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 19:05
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przebywa z trzydniową wizytą w Estonii. Dzisiaj spotkała się z szefem tamtejszego parlamentu oraz z prezydent kraju. Marszałek wzięła też udział w przyjęciu z okazji Święta Wojska Polskiego.
X
XFoto: twitter.com/@KancelariaSejmu
Posłuchaj
00:57 11252164_1.mp3 Estonia: marsz. E. Witek rozmawia o współpracy, ochronie granic i Inicjatywie Trójmorza. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 

- Polaków i Estończyków łączy umiłowanie wolności - oświadczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która podczas wizyty w Tallinie w czwartek wzięła udział w uroczystości Święta Wojska Polskiego zorganizowanej w Estońskim Muzeum Wojny.

1200_maseczki_shutterstock.png
Powrót części obostrzeń. W Estonii rośnie liczba przypadków koronawirusa

Uratowała Europę "przed zalewem bolszewizmu"

Marszałek Sejmu przypomniała o znaczeniu bitwy z 15 sierpnia 1920 roku, "jednej z 18 najważniejszych bitew na świecie", która uratowała Europę, również Estonię "przed zalewem bolszewizmu". Wskazała, że obecnie Polskę i Estonię łączy też "wspólnota interesów".

- Jesteśmy w NATO, jesteśmy w Unii Europejskiej, razem jesteśmy na tej wschodniej flance. Polska armia jest najsilniejsza, największa. Tworzymy taki most lądowy dla sił NATO, broniąc bezpieczeństwa tutaj na wschodniej flance - powiedziała Witek.

- Czasy są niebezpieczne, dlatego ta współpraca żołnierzy polskich i estońskich w ramach NATO jest naprawdę niezwykle cenna - oświadczyła marszałek Sejmu.

Spotkanie marszałek z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid 

Polska polityk w środę rozpoczęła trzydniową wizytę w Estonii. W czwartek uroczystość z okazji Święta Wojska Polskiego poprzedziło spotkanie marszałek z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z przewodniczącym estońskiego parlamentu, Riigikogu, Jurim Ratasem. Oba spotkania zdominowały kwestie współpracy regionalnej oraz ochrony granic UE.

pap frontex 1200.jpg
Estonia wyśle na Litwę materiały potrzebne do budowy ogrodzenia na granicy

Jak podaje portal riigikogu.ee, Ratas podziękował Polsce za wkład w zapewnienie bezpieczeństwa regionu. Jak powiedział, zarówno Estonia, jak i Polska aktywnie angażują się we wzmacnianie relacji transatlantyckich i ściśle współpracują w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

"Sytuacja jest bardzo niestabilna"

Obie strony szczegółowo omówiły sytuację na granicach państwowych w regionie i wskazali, że "sytuacja jest bardzo niestabilna i trzeba działać wspólnie, szybko i elastycznie".

Marszałek Sejmu zauważyła, że coraz więcej nielegalnych migrantów dociera do granicy białorusko-polskiej, a pomocy potrzebują także uchodźcy przybywający z Afganistanu. Przypomniała, że w sierpniu granicę Polski przekroczyło nielegalnie ponad 1500 osób.

Czytaj również:

Ratas podziękował Witek za udział w czerwcowej dyskusji w ramach zainicjowanego przez Estonię Forum Parlamentarnego Trójmorza. Wyraził nadzieję, że Polska będzie kontynuować tę tradycję i zorganizuje kolejne spotkanie.

"Podzielamy opinie w wielu kwestiach"

- Estonia i Polska ściśle współpracują w ramach Inicjatywy Trójmorza. Podzielamy opinie w wielu kwestiach i dokładamy wszelkich starań, aby ta inicjatywa zakończyła się sukcesem - powiedział przewodniczący Riigikogu.

W piątek marszałek Sejmu będzie uczestniczyć w uroczystym posiedzeniu Riigikogu, które odbędzie się w ramach obchodów 30. rocznicy odzyskania niepodległości Estonii, oraz w symbolicznym sadzeniu drzew z tej okazji.


nt

Czytaj także

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii pozytywnie o działaniach UE podczas pandemii. Zełenski krytycznie: nie otrzymaliśmy nic

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 15:28
Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii podczas debaty na Zamku Królewskim w Warszawie pozytywnie ocenili działania UE podczas pandemii COVID-19. Krytycznie odniósł się do nich natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że w jego kraju udało się zaszczepić dotąd tylko 1 mln osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wchodzi w grę złagodzenie, możliwe zaostrzenie". Rau o sankcjach UE na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 07:49
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że o kryzysie na Białorusi nie można mówić w oderwaniu od Rosji. Szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 dodał, że unijne sankcje gospodarcze wobec Moskwy zostaną przedłużone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie szefów parlamentów państw V4. Elżbieta Witek: w UE wszyscy powinni być traktowani tak samo

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:18
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że Polska i Węgry są suwerennymi państwami. W tym kontekście podkreślała konieczność respektowania zasady jednakowego traktowania wszystkich członków w ramach Unii Europejskiej. Zaznaczyła, że wszystkie one mają jednakowe prawa.
rozwiń zwiń