X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

USA: wycofanie wojsk z Afganistanu było zaakceptowane przez państwa NATO. "Każda decyzja była obarczona ryzykiem"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 21:21
- Nasze zobowiązania wobec sojuszników pozostają święte, a harmonogram wycofania wojsk z Afganistanu był konsultowany i zaaprobowany przez wszystkie państwa NATO - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan.
Konferencja prasowa w USA
Konferencja prasowa w USAFoto: Ken Cedeno - Pool via CNP/PAP

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Sullivan odpowiadał na wiele pytań dotyczących wiarygodności USA jako sojusznika w świetle chaotycznego procesu wycofania wojsk z Afganistanu. 

biden 1200 free.jpg
"Tej prezydentury nic nie uratuje". Prof. Górski o działaniach Bidena ws. Afganistanu

Czołowy doradca prezydenta Joe Bidena podkreślił, że decyzja o wyjściu była konsultowana i zaaprobowana przez wszystkie państwa NATO. Dodał też, że USA pomagają obecnie w ewakuacji obywateli państw sojuszniczych oraz państw trzecich. Odrzucił też sugestie, że decyzja Bidena podważa zaangażowanie USA na rzecz sojuszników w Europie, Korei Południowej, Izraelu czy na Tajwanie.

Odnosząc się do sytuacji w Kabulu, Sullivan poinformował, że USA zawarły z talibami porozumienie, według którego mają oni pozwolić na swobodny dostęp cywilów, w tym afgańskich współpracowników sił USA do lotniska w Kabulu, gdzie odbywa się ewakuacja. Dodał, że dotarły do niego wiadomości m.in. o pobiciu niektórych osób zmierzających na lotnisko, lecz w większości ludzie swobodnie docierają na miejsce.

- Jesteśmy zaniepokojeni tymi doniesieniami i zamierzamy wymóc na talibach dotrzymanie umowy - powiedział Sullivan. Nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, czy proces ewakuacji będzie trwał dłużej, niż - jak początkowo zakładano - do końca obecnego miesiąca.

"Każda decyzja była obarczona ryzykiem"
Według prezydenckiego doradcy, przez ostatnie 20 lat USA ogromnie poświęcały się, by "dać Afganistanowi szansę", lecz obejmując władzę Biden miał do wyboru tylko dwie opcje: "zdecydowanie zwiększyć obecność wojsk w Afganistanie, ryzykując życiem kolejnych mężczyzn i kobiet w mundurach", albo dokończyć proces wychodzenia z tego kraju.

Doradca Bidena zapewnił, że USA były świadome ryzyka przejęcia Afganistanu przez talibów, lecz nie sygnalizowały tego, by nie powodować kryzysu zaufania do afgańskich władz i jeszcze szybszej ich zapaści.

- Każda decyzja w tej sprawie była obarczona ryzykiem i kosztami, prezydent podjął decyzję będąc tego świadomy - powiedział Sullivan.

biden 1200.jpg
Prezydent USA zabrał głos ws. Afganistanu. "Nie mogę powtórzyć błędów poprzedników"

"Trzeba się dostosować"

Przyznał, że dramatyczne sceny na lotnisku w Kabulu świadczyły o chaosie i "chwytały za serce", lecz dodał, że chaos był po części nieunikniony. Podkreślił, że wielu Amerykanów odmawiało opuszczenia Afganistanu aż do ostatniej chwili.

Czytaj także:

- Kiedy jest się prezydentem, trzeba podejmować trudne decyzje, z których żadna nie wiąże się z "czystymi" wynikami. Nawet najlepsze plany nie przeżywają kontaktu z rzeczywistością. Trzeba się dostosować i to zrobiliśmy - tłumaczył doradca Bidena. Jednocześnie zapowiedział, że Biały Dom dokona analizy błędów popełnionych w Afganistanie i ją upubliczni.

Sullivan zapewnił, że USA blisko monitorują zagrożenia terrorystyczne w Kabulu i wokół lotniska, w tym ze strony Państwa Islamskiego w Afganistanie. Dodał też, że USA udowodniły już wcześniej, iż obecność wojskowa na miejscu nie jest konieczna, by skutecznie zapobiegać terroryzmowi.

ng

Czytaj także

USA o przejęciu Afganistanu przez talibów: Joe Biden nie uważał, że ich zwycięstwo było nieuniknione

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 16:42
- Prezydent USA Joe Biden spodziewał się, że afgańskie siły bezpieczeństwa będą walczyć i odeprą ofensywę talibów, ale w kluczowym momencie tego nie zrobiły - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Jak dodał, Biden wkrótce publicznie odniesie się do sprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chaos na lotnisku w Kabulu. USA wstrzymały ewakuację swoich obywateli

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 23:35
Stany Zjednoczone wstrzymały ewakuację swoich obywateli i dyplomatów z Afganistanu. Powodem jest chaos, do jakiego doszło na lotnisku w Kabulu, jedynym miejscu, z którego można teraz wydostać się z Afganistanu po przejęciu władzy przez talibów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niedocenienie czynnika niekompetencji i korupcji władz i dowództwa". Ekspert o Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:56
Wycofanie wojsk z Afganistanu nie musiało się tak skończyć, lecz prezydent Biden odziedziczył bardzo trudną sytuację - ocenił dr Jonathan Schroden, ekspert think tanku CNA ds. wojskowości i weteran wojny w Afganistanie. Jak dodał, w Waszyngtonie nie doceniono niekompetencji i korupcji afgańskich władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pentagon zapowiada dalsze ewakuacje z Afganistanu. "Tak wiele osób, jak to będzie możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 14:02
Stany Zjednoczone chcą w najbliższych tygodniach ewakuować z Afganistanu tak wiele osób, jak to będzie możliwe. Taką deklarację złożył rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że chodzi o obywateli amerykańskich, jak i o afgańskich tłumaczy.
rozwiń zwiń