X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chwila ciszy i apel o podpisanie traktatu o zakazie broni jądrowej. Uroczystości w Nagasaki w cieniu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 09:23
Chwilą ciszy uczczono pamięć dziesiątków tysięcy ofiar ataku atomowego USA na Nagasaki sprzed 76 lat. Burmistrz miasta Tomihisa Taue ponownie zaapelował do rządu Japonii o podpisanie traktatu o zakazie broni jądrowej.
Chwila ciszy i apel o rozbrojenie w rocznicę zrzucenia bomby jądrowej na Nagasaki
Chwila ciszy i apel o rozbrojenie w rocznicę zrzucenia bomby jądrowej na NagasakiFoto: PAP/EPA/JIJI PRESS

Traktat podpisany jak dotąd przez 86 państw świata wszedł w życie w styczniu, ale wśród sygnatariuszy nie ma potęg nuklearnych ani Japonii, która znajduje się pod tzw. parasolem atomowym USA, czyli obietnicą odpowiedzi jądrowej na ewentualny atak przy użyciu takiej broni.

Japonia Hiroszima rocznica pap 1200.jpg
Hiroszima: 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej. Obchody z ograniczeniami z powodu COVID-19

Taue wezwał rząd w Tokio, by podpisał i ratyfikował ten traktat, a także wziął udział w roli obserwatora w pierwszym zebraniu krajów sygnatariuszy porozumienia. Przestrzegł też przed rosnącym zagrożeniem wynikającym z wyścigu zbrojeń jądrowych - przekazała japońska agencja Kyodo.

- By podążać jedną drogą w stronę świata wolnego od broni nuklearnej pośród tych dwóch sprzecznych ruchów, światowi przywódcy muszą zobowiązać się do redukcji arsenałów jądrowych i budować zaufanie poprzez dialog, a społeczeństwo obywatelskie musi popychać ich w tym kierunku - powiedział burmistrz w Parku Pokoju w Nagasaki.

Premier Japonii Yoshihide Suga w swoim przemówieniu wygłoszonym do zebranych (w tym ocalałych z ataku i ich krewnych) nie odniósł się jednak do możliwości podpisania traktatu. Szef rządu przekonywał, że jako jedyny kraj, na który zrzucono bombę jądrową, Japonia ma "niezmienną misję prowadzenia wysiłków społeczności międzynarodowej, krok po kroku, w stronę osiągnięcia świata wolnego od broni nuklearnej".

Uroczystości w cieniu pandemii

Skala uroczystości w Nagasaki została w tym roku ograniczona z powodu wzbierającej w Japonii czwartej fali pandemii COVID-19. W ceremonii uczestniczyło około 500 osób, a więc 10 razy mniej niż w latach przed pandemią.

Trzy dni przed atakiem na Nagasaki wojsko Stanów Zjednoczonych zrzuciło bombę atomową na Hiroszimę, gdzie zginęło 140 tys. ludzi. Były to jedyne dwie bomby nuklearne użyte w ramach działań wojennych na świecie. Wkrótce po ataku na Nagasaki z 9 sierpnia 1945 roku Japonia poddała się, co zakończyło drugą wojnę światową w Azji.

W marcu 2021 roku w Japonii żyło prawie 128 tys. hibakusha, czyli ocalałych z obu ataków, a średnia ich wieku wynosiła prawie 84 lata. W ciągu poprzedniego roku zmarło prawie 9 tys. takich osób – wynika z danych japońskiego ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej.


ng

Czytaj także

75 lat po tragedii w Hiroszimie świat wciąż nie rezygnuje z broni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 17:21
W czwartek mija 75 lat od ataku atomowego USA na Hiroszimę, który zabił 140 tys. ludzi i zrównał z ziemią dużą część japońskiego miasta. Mimo dekad wysiłków i apeli osób ocalałych z tej tragedii świat bez broni jądrowej wciąż wydaje się jednak odległym marzeniem – oceniają komentatorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

76. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Burmistrz miasta wzywa do zakazu broni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:27
W Hiroszimie jest obchodzona dziś 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej. Uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenie rozpoczęła się o godz. 8:15, czyli w godzinę zrzucenia bomby atomowej w 1945 r. W uroczystości udział wzięły osoby poszkodowane w wybuchu, rodziny ofiar, premier Japonii, burmistrz miasta Hiroszima oraz przedstawiciele prawie 90 państw. Był wśród nich I sekretarz ambasady Rzeczpospolitej Polskiej.
rozwiń zwiń