X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

76. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Burmistrz miasta wzywa do zakazu broni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:27
W Hiroszimie jest obchodzona dziś 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej. Uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenie rozpoczęła się o godz. 8:15, czyli w godzinę zrzucenia bomby atomowej w 1945 r. W uroczystości udział wzięły osoby poszkodowane w wybuchu, rodziny ofiar, premier Japonii, burmistrz miasta Hiroszima oraz przedstawiciele prawie 90 państw. Był wśród nich I sekretarz ambasady Rzeczpospolitej Polskiej.
Uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę zrzucenia bomby atomowej
Uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę zrzucenia bomby atomowejFoto: PAP/EPA/JIJI PRESS
Hiroshima 663.jpg
76. rocznica wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą. Co by było, gdyby spadła na Warszawę? [INFOGRAFIKA]

Na początku uroczystości rozbrzmiał Dzwon Pokoju. Pamięć ofiar wybuchu uczczono minutą ciszy. Burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui wygłosił apel pokoju, w którym podkreślił, że nie można tolerować broni, która służy masowemu zabijaniu ludzi. Zaapelował, aby rząd japoński podpisał układ o zakazie użycia broni jądrowej. Z kolei premier Yoshihide Suga zaznaczył, że realna polityka ograniczenia zbrojeń jądrowych polega na wzmocnieniu i utrzymaniu układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Ograniczenia sanitarne

Z powodu ograniczeń sanitarnych w uroczystościach udział wzięło zaledwie 800 osób, czyli mniej niż jedna dziesiąta uczestników w latach przed pandemią. Uroczystość była zamknięta dla osób z zewnątrz, jednak już od wczesnych godzin rannych w Parku Pokoju gromadziły się osoby, które przyszły pomodlić się za ofiary tragedii.

Do liczby ofiar wybuchu dopisano nazwiska kolejnych 4800 osób, które zmarły w ciągu roku na chorobę popromienną. Liczba ofiar wzrosła tym samym do blisko 330 tysięcy. Średnia wieku dziś żyjących osób napromieniowanych w wyniku wybuchu wynosi 84 lata.

dn

Czytaj także

Hiroszima: 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej. Obchody z ograniczeniami z powodu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 06:43
Japończycy obchodzą dziś 76. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Główna uroczystość odbyła się w Hiroszimie w nocy naszego czasu. Wzięły w niej udział osoby, które przeżyły wybuch w 1945 roku, krewni ofiar, a także grupa przedstawicieli innych państw.
rozwiń zwiń