X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Solymar pod Budapesztem

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 19:16
Złożeniem wieńców upamiętniających polskich lotników RAF, którzy zginęli, dostarczając zaopatrzenie uczestnikom Powstania Warszawskiego, uczczono w miejscowości Solymar pod Budapesztem 77. rocznicę wybuchu powstania.
Flaga Węgier
Flaga WęgierFoto: lonndubh/Shutterstock

Jak co roku przedstawiciele węgierskiej Polonii oraz polski konsul Andrzej Kalinowski o godzinie "W" uczcili pamięć 37 polskich żołnierzy spoczywających w Solymar, składając wieńce pod białym krzyżem stojącym na środku tamtejszego cmentarza Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth).

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Podczas uroczystości modlitwę na cmentarzu odmówił proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak.

Organizatorem uroczystości była tradycyjnie najstarsza polonijna organizacja na Węgrzech, Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Józefa Bema. Wśród obecnych byli m.in. sekretarz tego stowarzyszenia Janusz Kowalczyk i prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha Monika Molnar.

Czytaj także:

Spoczywający w Solymar lotnicy polegli podczas służby w 1586. Eskadrze do Zadań Specjalnych, która z lotniska Campo Casale koło Brindisi we Włoszech latała ze zrzutami dla Armii Krajowej, m.in. podczas Powstania Warszawskiego.

Najwcześniej spośród pochowanych tam Polaków zginęli 31-letni plutonowy Paweł Szejnowski i 24-letni sierżant Jan Lewandowski, którzy stracili życie 2 sierpnia 1944 r., gdy ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec.

bf

Czytaj także

Olimpijczyk, który ocalił miasto od zapomnienia. Powstańcza Warszawa na zdjęciach Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 06:01
Fotografie Eugeniusza Lokajskiego ps. "Brok" wpłynęły na zmianę postrzegania Powstania Warszawskiego. Zamiast krwi i gruzów najważniejsi stali się ludzie. - On miał doskonały zmysł zrobienia zdjęcia w odpowiednim momencie - mówi Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego, które dokonało digitalizacji 300 fotografii "Broka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radością życia i historiami dzielą się z młodszymi. Dom Powstańców na Muranowie łączy pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 06:02
"Zakochałem się w tym miejscu", "dla nas to jest zbawienie, że istnieje", "to mój drugi dom" - mówią reporterowi portalu PolskieRadio24.pl podopieczni Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, który znajduje się na Muranowie. Poczuj niezwykłą energię tego miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczestniczyłem w czymś szalenie ważnym". Powstanie we wspomnieniach Juliusza Kuleszy ps. "Julek"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 06:05
Juliusz Kulesza ps. "Julek" przez całe życie jest związany Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Tam pracowali jego rodzice, tam po wybuchu wojny odbywał praktyki jako grafik. W początkach sierpnia 1944 roku, wraz z towarzyszami broni, podjął się obrony PWPW przed atakami oddziałów niemieckich. - Krwawe walki trwały 27 dni - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Powstaniec Warszawski.
rozwiń zwiń