X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Irak ma już w miarę stabilne struktury". Paweł Rakowski o końcu misji bojowej USA

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:31
- Pojawiają się komentarze, że Irak po wycofaniu się wojsk amerykańskich nie upadnie, że to kraj, który już ma, choć wciąż trochę chwiejne, to w miarę stabilne struktury - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Christopher Landis

Joe Biden poinformował, że misja bojowa wojsk USA w Iraku dobiega końca. - Naszą rolą w Iraku będzie pozostawanie do dyspozycji, by szkolić (irackie siły - red.), pomagać i by radzić sobie z ISIS w razie potrzeby. Ale nie będziemy tam na misji bojowej - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych. Obecnie w tym kraju przebywa około 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Czytaj także:
żołnierze usa free wojsko usa free shutt 1200 .jpg
"Obecność jednostek bojowych nie jest już konieczna". Premier Iraku ws. wycofania wojsk USA

O braku konieczności stacjonowania wojsk USA w Iraku przekonywał także premier kraju Mustafa al-Khadimi. - Nie ma już więcej potrzeby, by jakiekolwiek obce formacje bojowe stacjonowały na terytorium irackim - wskazał i dodał, że oczekiwania wobec Amerykanów ograniczają się aktualnie do szkoleń oraz współpracy w sferze bezpieczeństwa.

Jak wskazał Paweł Rakowski - "problem z pobytem Amerykanów zarówno w Iraku, jak i w Afganistanie, jest taki, że jest źle, jak oni są, a jeszcze gorzej, gdy je opuszczą". Dodał jednak, że Irak jest krajem, który "już ma, choć wciąż trochę chwiejne, to w miarę stabilne struktury".

Czytaj także:

Posłuchaj
12:25 _PR24_AAC 2021_07_27-16-47-28.mp3 Paweł Rakowski o sytuacji w Iraku ("Świata pogląd")

"Czas chaosu"

Czytaj także:
bagdad 663 free tt.jpg
Irak: wybuch bomby na przedmieściach Bagdadu. Jest co najmniej 35 ofiar śmiertelnych

Rozmówca zauważył, że Irak będzie musiał zmierzyć się z pewnymi nowymi problemami, a najważniejszym z nich jest odradzanie się Państwa Islamskiego. - W zeszłym tygodniu w Bagdadzie doszło do krwawego zamachu samobójczego, w wyniku którego zginęło 35 osób. Tak więc na północy kraju, armia rządowa cały czas ściera się z komórkami ISIS - przypomniał.

- Powstaje pytanie, czy eksmisja amerykańska nie doprowadzi przede wszystkim do wzmocnienia wpływu Iranu w Iraku - komentował sprawę gość PR24 i zauważył, że taki scenariusz może doprowadzić do zasilenia szeregów Państwa Islamskiego przez rozgoryczonych sytuacją Irakijczyków.

Zdaniem eksperta, "najbliższe miesiące będą czasem chaosu, dalszych przepychanek i konfrontacji sił o niskiej intensywności skali", jednak "na chwilę obecną wydaje się, że państwo irackie, jakie znamy, nie upadnie". - Nie wiadomo natomiast, w jakim stopniu Irak będzie płaszczyzną konfrontacji pomiędzy różnymi wpływami - mówił Paweł Rakowski.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej

Data emisji: 27.07.2021

Godz. emisji: 16.47

jtb/pr24/PAP

Czytaj także

Atak rakietowy w pobliżu ambasady USA w Bagdadzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 02:32
W pobliżu ambasady Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie eksplodowały dwie rakiety. Jak poinformowały agencję AFP źródła bezpieczeństwa, to pierwszy od tygodni pocisk, który wylądował w strefie wysokiego bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedna z najgorszych zbrodni popełnionych przez IS. Irakijczycy identyfikują setki ofiar

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 00:40
W Bagdadzie dziesiątki Irakijczyków oddały próbki krwi w ramach kampanii mającej na celu zidentyfikowanie setek ofiar dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), znalezionych w masowym grobie w więzieniu Badusz, pod Mosulem na północy kraju.
rozwiń zwiń