X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent w ośrodku Fukudenkai w Tokio: to miejsce, które jest symbolem polsko-japońskiej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:58
- Fukudenkai jest symbolem polsko-japońskiej przyjaźni. To są takie długi serca, których nie da się spłacić - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek w Tokio podczas wizyty w ośrodku, który przed stu laty udzielił pomocy sierotom - dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię.
Andrzej Duda w ośrodku Fukudenkai
Andrzej Duda w ośrodku FukudenkaiFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent składa wizytę w Japonii, gdzie weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Pierwszym punktem była jednak wizyta w ośrodku Fukudenkai w Tokio, który w latach 1920-1922 udzielił pomocy kilkuset tzw. sierotom syberyjskim, czyli dzieciom i wnukom polskich zesłańców na Syberię. Początkowo ośrodek pomagał dzieciom (sierotom i chorym), obecnie - również samotnym osobom starszym.


Posłuchaj
00:29 Prezydent w ośrodku Fukudenkai.mp3 Prezydent w ośrodku Fukudenkai: tu udzielono pomocy polskim dzieciom, którym udało się przeżyć zesłanie na Syberię (IAR)

 

Prezydent ocenił, że jest pewna powtarzalność w tamtych wydarzeniach i tym, co dzieje się dzisiaj. Wtedy - mówił - podczas walki przeciwko bolszewikom polscy żołnierze i ich rodziny znaleźli się w dramatycznej sytuacji, a "wielu z nich trafiło do niewoli, bardzo wielu zginęło, dzieci zostały sierotami".

Emmanuel Macron i Andrzej Duda 1200.jpg
Tokio 2020: światowi przywódcy potwierdzają udział w otwarciu igrzysk. Ceremonia wciąż owiana tajemnicą

Duda stwierdził, że można było wtedy bać się przyjąć dzieci z dalekiego kraju, które przybywały ze strefy wojny. - Często zabiedzone, nawet chore, może mogły przynieść tutaj do Japonii jakąś chorobę. Japończycy się nie bali, władze Japonii się nie bały. Serce, miłosierdzie było ważniejsze - podkreślił. Dodał, że wspomnienia tych osób, którym pomocy udzielił Fukudenkai, wskazywały, że pobyt w Japonii był dla nich bajką.

Prezydent zaznaczył, że to wszystko działo się w bardzo trudnych czasach dla Polski, kiedy kraj powstał po ponad 100 latach niebytu. "Kiedy państwo się kształtowało, a jeszcze cały czas trwały walki o polskie granice, trwała wojna z bolszewikami. [...] To, że dzieci uzyskały tutaj pomoc, było dla nas bezcenne" - oświadczył.

Długi serca

- To są takie długi serca, których nie da się spłacić - powiedział Duda. Podkreślił też znaczenie symbolu. - Między innymi właśnie z tych względów symbolicznych jestem dzisiaj tutaj, nie tylko w Fukudenkai, ale także w Tokio, w Japonii - zaznaczył. - Wierzę w to głęboko, że zachowując zdrowy rozsądek, zachowując normy, pokażemy, że się nie boimy, że żyjemy, że trwamy, że pandemia koronawirusa nas nie pokona - dodał.

Duda nawiązał też do igrzysk, które wkrótce się rozpoczną w Tokio. - Przywieźliśmy przyjaźń, wdzięczność i wiarę w sportową rywalizację, która będzie się toczyła w czasie Igrzysk Olimpijskich - powiedział.

Prezydent wziął następnie udział w ceremonii sadzenia pamiątkowego drzewa Sakury w ogrodach należących do ośrodka Fukudenkai. Podkreślał, że miejsce to jest symbolem polsko-japońskiej przyjaźni.

pg

Czytaj także

W Belgii powstanie Memoriał generała Maczka. Memoriał powstanie w bunkrze z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 14:45
W Belgii trwają przygotowania do stworzenia pierwszego w tym kraju Memoriału generała Stanisława Maczka, którego I Dywizja Pancerna wyzwalała spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta. Muzeum powstanie w miejscowości Roeselare we Flandrii, którą "maczkowcy" wyzwolili na początku września 1944 roku. Jutro leci tam polska delegacja, a dziś w Roeselare była Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: kolejne przypadki koronawirusa w wiosce olimpijskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 06:28
Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio poinformowali o trzech nowych przypadkach zakażenia COVID-19 wśród sportowców. Wczoraj informowano o wykryciu pierwszego zakażenia w gronie olimpijczyków.
rozwiń zwiń