X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wywrotowa" książka dla dzieci. W Hongkongu zatrzymano osoby podejrzane o jej publikację

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 09:45
Hongkońska policja bezpieczeństwa państwowego zatrzymała w czwartek pięciu członków związku zawodowego logopedów, podejrzanych o publikowanie "wywrotowych materiałów" dla dzieci w wieku 5-8 lat – poinformowały miejscowe media.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/studiolaska

Najnowsze zatrzymania wpisują się w zaostrzoną kampanię przeciwko ruchowi demokratycznemu i głosom sprzeciwu w byłej brytyjskiej kolonii, która w 1997 roku została przekazana pod zwierzchnictwo komunistycznych władz ChRL.

Chiny powódź FORUM 1200.jpg
Zalane stacje metra i ulice, przerwana tama. "Powódź stulecia" w jednej z chińskich prowincji

Sprawy bezpieczeństwa państwowego

W osobnej sprawie sędzia wyznaczony do spraw bezpieczeństwa państwowego nie zgodził się w czwartek na wypuszczenie za kaucją czterech byłych pracowników zamkniętego pod naciskiem władz prodemokratycznego dziennika "Pinggwo Yatbou" ("Apple Daily") – podała stacja RTHK.

Policja poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób podejrzanych o "zmowę w celu wydania, rozpowszechniania, pokazywania lub powielania wywrotowych publikacji" z zamiarem "wywołania nienawiści, podżegania do użycia przemocy i łamania prawa przez członków społeczeństwa, szczególnie dzieci".

Według portalu Hong Kong Free Press zatrzymani są członkami związku zawodowego logopedów. Związek wydał serię ilustrowanych książek dla dzieci o "wiosce owiec", w której zwolenników autonomii Hongkongu przedstawiono alegorycznie jako owce otoczone przez wilki.

Czytaj także:

Książki miały pomóc rodzicom wytłumaczyć dzieciom w wieku 5-8 lat wydarzenia w Hongkongu w 2019 roku, gdy dochodziło tam do masowych protestów przeciwko zacieśnianiu kontroli rządu centralnego ChRL nad półautonomicznym miastem – pisze HKFP.

W książkach mieszkańcy wioski bronią się przed atakiem wilków, urządzają przeciwko nim strajk, a na koniec grupa owiec ucieka przed wilkami na łódce. To nawiązanie do 12 Hongkończyków oskarżonych o protesty i zatrzymanych podczas próby ucieczki motorówką na Tajwan.

Administracja Hongkongu zacieśniła w ostatnich miesiącach kontrolę ideologiczną nad mieszkańcami miasta. W szkołach, bibliotekach publicznych i mediach nasiliła się cenzura, wielu działaczy demokratycznych wsadzono do więzień, a od polityków i urzędników wymaga się "patriotyzmu", czyli lojalności wobec komunistycznych władz w Pekinie.

W czasie niedawnych targów książki w Hongkongu propekińska organizacja Politihk Social Strategic wniosła skargę na jednego z wystawców, oceniając, że niektóre prezentowane publikacje naruszają przepisy bezpieczeństwa państwowego. Grupa twierdziła między innymi, że "Folwark Zwierzęcy" George’a Orwella promuje "niepodległość Hongkongu" – informował HKFP.

dz

Czytaj także

Chiny przeprowadziły cyberatak na serwery Microsoft Exchange? Świat obawia się szpiegostwa na dużą skalę

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:57
Wielka Brytania, USA i UE oskarżyły Chiny o przeprowadzenie na początku tego roku poważnego cyberataku. Atak skierowany był na serwery Microsoft Exchange i objął co najmniej 30 tys. organizacji na całym świecie – czytamy w serwisie BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kodak ugiął się pod presją Chin. "Orwellowska dystopia" znika z profilu firmy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 11:47
Po krytyce chińskich mediów, amerykańska firma Kodak usunęła ze swojego konta na Instagramie zdjęcie z Sinciangu z podpisem porównującym sytuację w tym regionie do "orwellowskiej dystopii”. Zapewniła, że "szanuje chiński rząd” i przeprosiła za "nieporozumienie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny największym beneficjentem pandemii w handlu. Dobrze radzi też sobie Polski eksport

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:59
Największym beneficjentem pandemii w zakresie handlu towarowego są Chiny, których udział w światowym eksporcie zwiększył się w 2020 r. o 1,6 pkt. proc. - wynika z raportu Polskiego Instytut Ekonomicznego. Zwrócono uwagę, że odporność na pandemię potwierdza też polski eksport.
rozwiń zwiń