X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Berlin i Waszyngton oficjalnie ogłaszają porozumienie ws. Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 22:13
Stany Zjednoczone i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2 - poinformował oficjalnie amerykański Departament Stanu. Rząd USA zapewnia, że porozumienie przewiduje wiele mechanizmów zmniejszających ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: Shutterstock.com / Allthings Berlin

Niemcy zobowiązały się też do finansowego wsparcia energetycznej transformacji Ukrainy oraz Inicjatywy Trójmorza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
gazociąg free shutter 1200.jpg
"Koncert mocarstw ponad naszymi głowami". Jakóbik o porozumieniu ws. Nord Stream 2

Ew. sankcje wobec Rosji

Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że nie dopuszczą do tego, by Rosja użyła dostaw energii jako politycznej broni przeciwko Europie albo agresji wobec Ukrainy. W razie takich kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.

Berlin zobowiązał się, że użyje wszelkich narzędzi jakie ma w dyspozycji by doprowadzić do przedłużenia umowy Ukrainy z Rosją na tranzyt gazu przed uruchomieniem Nord Stream 2.

Posłuchaj
00:58 11203881_1.mp3 USA ogłosiły porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Departament Stanu poinformował, że Niemcy utworzą fundusz inwestycji w transformację energetyczną Ukrainy w wysokości 1 miliarda dolarów. Pierwsza wpłata miałaby wynieść prawie 180 milionów dolarów. Celem funduszu ma być uniezależnienie Ukrainy od rosyjskich dostaw gazu i opłat tranzytowych.

Wsparcie także dla Trójmorza

Dodatkowo Niemcy mają wyłożyć 60 milionów dolarów na inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Berlin ma też wesprzeć projekty w ramach inicjatywy Trójmorza.

Wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu wyraził przekonanie, że działania te jako całość stanowią znaczące zobowiązanie Berlina, wspierane przez USA, zabezpieczenia przez wrogimi działaniami Rosji w dziedzinie energetyki. Poinformował również, że przy tworzeniu pakietu USA i Niemcy prowadziły konsultacje z Ukrainą, Polską i innymi krajami, którym zagraża Nord Stream 2.

ms