X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Cichanouska po spotkaniu z Blinkenem: USA podejmie silne działania przeciw Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 06:21
Lider białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała w poniedziałek po spotkaniu z szefem dyplomacji USA Antonym Blinkenem, że Ameryka podejmie "silne działania" przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki w "najbliższej przyszłości".
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Rywalka Łukaszenki w sfałszowanych wyborach prezydenckich 2020 r. powiedziała telewizji CNN po spotkaniu w Departamencie Stanu, że rozmowy były "bardzo przyjazne i ciepłe" i doszło do porozumienia, że "dojdzie do silnych działań w najbliższym czasie".

białoruś kraty shutterstock_1882760551 1200.jpg
Kary łagru dla uczestników opozycyjnych demonstracji na Białorusi. Jest decyzja sądu

Sankcje dla Łukaszenki

Cichanouska nie podała szczegółów, jednak przyznała, że zwróciła się do amerykańskich władz, aby nie wahały się wprowadzić sankcji wobec reżymu Łukaszenki.

W czerwcu USA wspólnie z UE, Kanadą i Wielką Brytanią nałożyły nowy szereg sankcji przeciwko członkom białoruskiego aparatu represji, w tym m.in. KGB. W odróżnieniu od UE, Ameryka nie podjęła jednak sektorowych sankcji gospodarczych, choć już wcześniej sankcjami objęła również 9 państwowych firm, m.in. z branży paliwowej.

- To może być bolesne w perspektywie krótkoterminowej, ale ludzie cierpią teraz nie z powodu sankcji, tylko z powodu reżymu - powiedziała opozycjonistka.

W spotkaniu uczestniczyli podsekretarze stanu Victoria Nuland i Derek Chollet oraz ambasador USA w Białorusi Julie Fisher.

Czytaj także:

W komunikacie Departamentu Stanu resort podał, że Blinken "dołączył do grupy na część spotkania". Rzecznik ministerstwa Ned Price dodał, że podczas rozmów poruszono temat "konieczności zakończenia represji reżimu Łukaszenki, razem z bezwarunkowym zwolnieniem wszystkich więźniów politycznych w Białorusi, inkluzywnym dialogiem politycznym i nowymi wyborami prezydenckimi pod międzynarodową obserwacją".

Cichanouska w niedzielę rozpoczęła swoją pierwszą wizytę w USA. We wtorek ma się spotkać z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu Jake'iem Sullivanem, senatorami obydwu partii i szefową agencji ds. pomocy zagranicznej Samanthą Power. Wciąż nie wiadomo, czy dojdzie do spotkania z prezydentem Bidenem. Według źródeł PAP w Kongresie spotkanie może odbyć się w czwartek, lecz nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

W wywiadzie dla CNN Cichanouska stwierdziła, że rozmowa z Bidenem byłaby dla niej ważna, lecz "już mamy spotkania na takim wysokim szczeblu, na jaki nie każdy przywódca może liczyć".

dz

Czytaj także

Kardaś: w obronie własnych interesów Łukaszenka może posunąć się bardzo daleko

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 19:54
Białoruska telewizja państwowa ONT pokazała rozmowę z Ramanem Pratasiewiczem, dziennikarzem, aresztowanym w Mińsku po zmuszeniu do lądowania samolotu, który leciał z Aten do Wilna. Według obrońców praw człowieka, wywiad był zarejestrowany pod przymusem. - Łukaszenka wszedł na drogę, z której nie ma odwrotu - ocenia Szymon Kardaś z OSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichanouska w Senacie USA: Łukaszenka robi z Białorusi Koreę Północną Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 19:37
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wezwała w amerykańskim Senacie do rozszerzenia sankcji przeciwko reżimowi na Białorusi oraz do zaproszenia białoruskich sił demokratycznych na spotkania dyplomatyczne podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"UE jest gotowa udzielić pomocy demokratycznej Białorusi". Spotkanie Charlesa Michela ze Swiatłaną Cichanouską

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 15:25
- Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkał się we wtorek w Wilnie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Rozmawiał z nią m.in. o skazaniu w Mińsku na 14 lat więzienia Wiktara Babaryki, niedoszłego kandydata w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi - poinformował wysoki rangą urzędnik unijny, zastrzegając sobie anonimowość.
rozwiń zwiń