X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Szczepionka na wirusowe zapalenie wątroby typu C może powstać za 5 lat". Noblista zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 06:46
Szczepionka chroniąca przed zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu C może zostać wprowadzona do użytku w ciągu najbliższych 5 lat - uważa prof. Michael Houghton, który wraz z trzema innymi naukowcami w 1989 roku zdobył Nagrodę Nobla za odkrycie wirusa HCV.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Naukowiec omówił postęp prac nad szczepionką podczas prezentacji na tegorocznym Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID).

1200_szpital_shutterstock_free.jpg
Srebro w medycynie i życiu codziennym. Może powodować objawy niepożądane?

Infekcje HCV

Jak przypomniał, każdego roku na świecie dochodzi do 2 milionów nowych infekcji HCV. Szacuje się, że jego nosicielami jest 70 milionów osób, z których większość nie jest zdiagnozowana. Wirus powoduje około 400 tysięcy zgonów rocznie, a u wielu zarażonych rozwija się marskość wątroby lub rak wątroby. Koszt leczenia jednego pacjenta w krajach o wysokim dochodzie wynosi około 20 tys. dolarów.

- Pojawienie się na rynku leków przeciwwirusowych działających bezpośrednio na HCV (DAA) dało nam ogromną broń, która odmieniła losy pandemii tej choroby. Jednak nie ma wątpliwości, że to szczepionka jest najbardziej potrzebna, aby pomóc światu ostatecznie ograniczyć skalę tego problemu. Celem jest ograniczenie liczby zakażeń o 90 proc., a śmiertelności o 65 proc. do 2030 roku - mówi prof. Houghton, który obecnie pracuje w Instytucie Wirusologii Stosowanej Li Ka Shing na Uniwersytecie Alberta w Kanadzie.

Właśnie na tej uczelni profesor wraz ze swoim zespołem pracuje od lat nad rekombinowaną szczepionką z adiuwantem, która ma indukować produkcję przeciwciał przeciwko wielu różnym epitopom. Etiopy to te fragmenty antygenu, które bezpośrednio łączą się z naszymi przeciwciałami albo innymi składnikami układu odpornościowego. Jednym słowem: opracowywana szczepionka indukowałaby wytwarzanie wielu różnych przeciwciał, dzięki czemu byłaby bardzo mała szansa, że wirus zdoła je ominąć dzięki swoim mutacjom.

Zobacz także:

Prof. Houghton przypomina, że obecna pandemia COVID-19 odsunęła na bok prace nad wieloma obszarami badań medycznych, w tym nad szczepionkami przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Przewiduje jednak, że już w 2022 roku ruszą badania I fazy z użyciem różnych adiuwantów, a w latach 2023-2026 będzie można przystąpić do badań II fazy na ludziach.

- Jeśli udowodnią one bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki, to około 2026/2027 roku będziemy mogli ją wprowadzić do użytku wśród osób najbardziej zagrożonych, czyli wstrzykujących sobie narkotyki. Z kolei po badaniach fazy III, czyli około 2029 roku, można by dopuścić preparat dla innych grup wysokiego ryzyka, takich jak pracownicy służby zdrowia, dzieci urodzone przez matki z wirusowym zapaleniem wątroby typu C itp. - opowiada naukowiec.

Posługując się Kanadą jako przykładem, profesor wskazuje na ogromne oszczędności kosztów, które mogłyby zostać wygenerowane dzięki skutecznej szczepionce. Według jego szacunków leczenie osób uzależnionych od narkotyków lekami DAA w ciągu jednej dekady kosztuje około 1 miliarda dolarów kanadyjskich (0,8 miliarda USD), podczas gdy koszt zaszczepienia tej samej populacji wyniósłby 20 milionów dolarów kanadyjskich (16 mln USD).

dz

Czytaj także

29 lat temu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono implant ślimakowy w uchu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 05:35
16 lipca 1992 roku w Klinice Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie przeprowadzono pierwszą udaną w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siwizna i łysienie jako skutek koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 20:55
Nauka odkrywa coraz więcej negatywnych skutków działania koronawirusa na nasz organizm. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda potwierdzili w swoich badaniach, że stres wywołany pandemią - a dokładnie obawa przed zakażeniem, samo zakażenie, izolacja, leczenie i ewentualna groźba utraty życia - może powodować siwienie oraz wypadanie włosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Jak pandemia wpłynęła na pacjentów laryngologicznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 17:50
Czas pandemii koronawirusa to wyjątkowa próba dla wszystkich lekarzy. Każdy z nich doświadczył mniejszych bądź większych problemów związanych z COVID-19. Czy lekarze laryngolodzy zostali zmuszeni do nowych warunków pracy? Jak pandemia wpłynęła na pacjentów?
rozwiń zwiń