X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niezależny kubański dziennikarz: media i portale społecznościowe stały się wrogiem władzy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 02:32
Niezależne media i sieci społecznościowe stały się wrogiem publicznym kubańskiego rządu odkąd w niedzielę, 11 lipca, na ulicach wielu miast miały miejsce masowe protesty przeciwko jego polityce - powiedział niezależny kubański dziennikarz Hector Valdes.
Manifestacje wsparcia kubańskich protestów w Hiszpanii
Manifestacje wsparcia kubańskich protestów w HiszpaniiFoto: PAP/EPA/JUAN CARLOS CAVAL

- W tydzień po historycznych protestach na Kubie przeciwko polityce rządu nadal łączność telefoniczna i w sieciach społecznościowych jest przerywana. Niezależne media i sieci społecznościowe stały się nowym wrogiem publicznym kubańskiego rządu - powiedział niezależny kubański dziennikarz Hector Valdes, gdy po wielu próbach udało mu się po tygodniu połączyć przez Internet z redakcją chilijskiego dziennika "La Tercera".

Kuba Chile PAP-1200.jpg
Protesty na Kubie brutalnie tłumione przez władze. Jest reakcja ONZ i apel biskupów

"Panuje atmosfera wojny"

- Mam 30 lat i nigdy nie widziałem czegoś podobnego. Byłem przerażony. Słyszałem strzały i krzyki, widziałem brutalność policji i krew, wszystko to w atmosferze wojny. Od dwóch lat działam jako niezależny dziennikarz, straciłem rachubę ile razy byłem zatrzymywany i karany grzywnami, ile razy grożono mi oskarżeniem o nawoływanie do przemocy. Ciężko żyć ze świadomością, że w każdej chwili mogą zastukać do drzwi i oskarżyć cię o jakieś zmyślone przestępstwo - cytuje "La Tercera" nagranie rozmowy z kubańskim dziennikarzem.

Jego kolega, Vladimir Turro, reporter opozycyjnej sieci informacyjnej CubaNet, którego cytuje w tym samym, niedzielnym, wydaniu dziennik "La Tercera", wylicza metody działania kubańskiej policji: "zatrzymania, areszt domowy, konfiskata sprzętu reporterskiego, wyłączenie Internetu, to tylko niektóre metody uciszania niezależnych dziennikarzy na Kubie".

Czytaj również:

Niezależne media na Kubie

Brak jest oficjalnych danych dotyczących działania niezależnych środków przekazu na Kubie. Artykuł 53. kubańskiej konstytucji zakazuje rozpowszechniania informacji mediom, które nie należą do państwa, ale mimo rozlicznych utrudnień, zakazów i sankcji liczba opozycyjnych środków przekazu na Kubie z roku na rok rośnie. Cytowany chilijski dziennik wymienia najważniejsze. Konkurencja dla mediów kontrolowanych przez rząd, to dzisiaj CubaNet, Ciber Cuba, ADN Cuba, El Toque, 14ymedio , Periodismo de Barrio i Havana Times. Według "La Tercera", mimo represji i prześladowań stanowią konkurencję dla państwowych mediów: organu partii rządzącej, dziennika "Granma", czy dzienników przeznaczonych dla młodzieży - "Juventud Rebelde" i "Juventud Comunista".

shutt Kuba protesty 1200.jpg
Galopująca inflacja, brak żywności i prądu, reżim limituje dostęp do internetu. Kuba na krawędzi

Jednak najlepszym środkiem przekazu z jakiego korzysta niezależne dziennikarstwo na Kubie stał się Internet i dlatego pierwsza rzeczą jaką uczynił rząd, gdy tylko rozpoczęły się w niedzielę protesty uliczne było jego wyłączanie.

Według Amnesty International, zaledwie 25 proc. mieszkańców Kuby korzysta z Internetu, a 5 proc. ma do niego dostęp przez Wi-Fi. 4,4 miliona mieszkańców nawiguje w Internecie za pomocą telefonów komórkowych.

Dramatyczna sytuacja na Kubie

Wybitny chilijski publicysta Patricio Fernandez, który prowadzi stałą kolumnę na łamach dziennika "La Tercera" tak przedstawia splot wydarzeń, które spowodowały wybuch publicznych protestów na ulicach kubańskich miast: "W tym miesiącu pandemia doprowadziła do najwyższej liczby zgonów. Brakuje już leków, system ochrony zdrowia jest na krawędzi załamania, a według niektórych już się załamał. Kolejki po artykuły spożywcze są codzienną rzeczywistością, niektórzy zarabiają na życie jako zawodowi »stacze kolejkowi«, a różnice między tymi, którzy posiadają dewizy na zakup żywności, a tymi którym ich brak, stały się wstrząsające".

"Jednak prawdziwą kroplą, która przelała czarę goryczy, stały się »apagones«, wyłączenia światła: przypomniały Kubańczykom czasy głodu, jakie nastąpiły gdy przestał istnieć ZSRR i urwały się dostawy żywności, a z głodu zjadano na wyspie nawet koty" - pisze autor.

jmo

Czytaj także

Największe protesty na Kubie od kilkudziesięciu lat. Reżim w Hawanie zwolnił grupę aresztowanych

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 19:50
Władze Kuby zwolniły grupę osób aresztowanych podczas antyrządowych protestów w niedzielę, ale kilkudziesięciu manifestantów wciąż przebywa za kratkami - podały we wtorek niezależne kubańskie media. Madryt zażądał od Hawany uwolnienia reporterki hiszpańskiego dziennika "ABC".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Kubie 190 zaginionych, rząd siłą wciela młodzież do pacyfikowania protestów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 06:50
Prawie 190 działaczy antyreżimowych oraz kilku dziennikarzy uczestniczących w protestach, które wybuchły w niedzielę na Kubie, uznaje się za zaginionych - podały niezależne kubańskie media.
rozwiń zwiń