X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Protesty na Kubie brutalnie tłumione przez władze. Jest reakcja ONZ i apel biskupów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 02:26
Wysoka Komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet oraz episkopat Kuby domagają się uwolnienia wszystkich aresztowanych uczestników protestów przeciwko polityce rządu. Domagano się także rozpoczęcia dialogu ze społeczeństwem.
Kubańczycy w Chile wzięli udział w manifestacji poparcia dla antyrządowych protestów na Kubie
Kubańczycy w Chile wzięli udział w manifestacji poparcia dla antyrządowych protestów na KubieFoto: PAP/EPA/Elvis Gonzalez

Jak przekazał rzecznik komisarz "pani Bachelet wyraziła głębokie zaniepokojenie wydarzeniami, które wskazują na nadmierne użycie siły i aresztowanie wielkiej liczby osób, w tym kilku dziennikarzy" . Dodał, że "szczególnie niepokojące jest to, że z niektórymi z zatrzymanych nie ma dotąd żadnej komunikacji, a ich miejsce pobytu nie jest znane".

Czytaj również:

Reakcja ONZ

Wysoka Komisarz ONZ domaga się niezwłocznego uwolnienia tych osób.

Michelle Bachelet domaga się ponadto "niezależnego, przejrzystego i skutecznego dochodzenia" w sprawie śmierci uczestnika demonstracji w Hawanie oraz "ukarania winnych bezwzględnych represji", a także przywrócenia normalnego funkcjonowania Internetu na wyspie, wyłączonego przez władze.

Również biskupi kubańskiego Kościoła katolickiego zaapelowali do świata o "niezamykanie oczu na wydarzenia na Kubie jakby nic się nie stało" i o pomoc dla ich kraju.

Biskupi wystąpili w obronie "prawa tysięcy ludzi, którzy wyszli na ulice, aby wyrazić swe niezadowolenie z powodu załamania się sytuacji ekonomicznej i społecznej". Niezadowolenie to znalazło ubiegłej niedzieli wyraz podczas niepokojów antyrządowych i demonstracji w różnych różnych miastach kraju.

mid-epa09340958 (1) (1).jpg
Na Kubie 190 zaginionych, rząd siłą wciela młodzież do pacyfikowania protestów

Ostrzeżenie dla władz

"Naród ma prawo do publicznego wyrażania swych pragnień i nadziei oraz do publicznego manifestowania swej dezaprobaty dla posunięć rządu , które poważnie godzą w społeczeństwo" - deklaruje Konferencja Biskupów Katolickich Kuby.

List biskupów katolickich Kuby zawiera również bezpośrednie ostrzeżenie pod adresem rządu prezydenta Kuby Miguela Diaza-Canela, którego "twarda" postawa wobec niedzielnych demonstracji i podejmowane decyzje wzbudziły ich "głęboki niepokój".

"Nie tylko widzimy - oświadczył kubański episkopat katolicki - że sytuacja się coraz bardziej pogarsza, ale również, że rząd zmierza do usztywnienia polityki wewnętrznej, co może doprowadzić do negatywnych reakcji społeczeństwa i trudnych do przewidzenia konsekwencji, które uderzą we wszystkich".

Biskupi w swym liście pasterskim ostrzegają jednocześnie rząd przed zaostrzaniem konfrontacji ze społeczeństwem. "Kryzysów nie rozwiązuje się prowadząc do zderzenia, lecz w drodze poszukiwania porozumienia" - napisali. Przypomnieli, że "przemoc rodzi przemoc, a agresja, z którą mamy dziś do czynienia, otwiera rany i bardzo trudno będzie przezwyciężyć tę sytuację".

Protesty antyrządowe na Kubie wiążą się z gwałtownym wzrostem cen na podstawowe artykuły żywnościowe, który sprawił, że stały się one praktycznie niedostępne dla większości mieszkańców Kuby.

Tymczasem prezydent Diaz-Canel oskarżył ponownie Waszyngton o "wydawanie setek milionów dolarów na wrogą działalność przeciwko Kubie" i odrzucił wszelką krytykę represji zastosowanych przez jego rząd wobec uczestników protestów.

jmo

Czytaj także

"Kubańczycy mają prawo do protestów". Szef unijnej dyplomacji wspiera demonstrujących

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 22:20
- Chcę wesprzeć prawo Kubańczyków do pokojowego wyrażania swoich opinii - powiedział w poniedziałek w Brukseli na konferencji prasowej wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manifestacje Kubańczyków w USA. To wsparcie dla antyrządowych protestów na Kubie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 22:13
Władze w Hawanie potwierdziły śmierć jednej osoby w czasie antyrządowych protestów, które odbyły się w kilku miastach na Kubie. Tymczasem manifestacje poparcia dla mieszkańców wyspy odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom zapewnia, że prawa człowieka i demokracja będą w centrum amerykańskiej polityki wobec Kuby.
rozwiń zwiń